Çin ve Rusya liderlerinden karşılıklı yeni yıl mesajları

2018-12-31 16:31:01

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün birbirlerine yeni yıl nedeniyle tebrik mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Xi, kutlama mesajında Çin hükümeti ve Çin halkı adına, Putin ve Rus halkına iyi dileklerde bulundu. Xi, geçen yıl boyunca ikili ilişkilerin gelişmesinde yeni bir çağ açtıklarını belirtti.

Xi mesajında, iki ülke arasında üst düzey temasın yoğunlaştırılarak karşılıklı siyasi güvenin günden güne derinleştirildiğini kaydetti. İki ülkenin çeşitli alanlarındaki somut işbirliğinde bir dizi verimli sonuç elde edildi. “Çin-Rusya Yerel İşbirliği İletişim Yılı” etkinliği başarıyla gerçekleştirildi, iki halkın nesilden nesle aktarılan dostluğu sağlamlaştırıldı. İki taraf, uluslararası ve yerel işlerde aktif bir şekilde koordinasyon sağlayarak uluslararası adalet ve küresel barışta yapıcı rol oynadı.

2019 yılının Çin ve Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. Yıldönümü olduğuna işaret eden Xi, Çin'in Rusya'yla birlikte ikili ilişkileri geliştireceğini ve çeşitli alanlarda işbirliğini derinleştireceğini belirtti.

Putin, kutlama mesajında, 2018 yılında Rusya-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin tarihte eşi benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştığını, iki tarafın zengin içerikli siyasi diyalog gerçekleştirdiğini ifade etti. İki taraf arasında ticaret hacminin hızla yükseldiğine dikkat çeken Putin, “Yerel İşbirliği İletişim Yılı” etkinliğinin iyi bir başlangıç olduğunu, iki tarafın önemli bölgesel ve küresel sorunlarda koordinasyonu koruduğunu söyledi.

Putin de tebrik mesajında gelecek yıl diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümünü kutlayacaklarına dikkat çekerek, bu vesileyle ikili ilişkilerde atılım gerçekleştirileceğini kaydetti.

Öte yandan, Çin Başbakanı Li Keqaing ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de birebirlerine yeni yıl mesajları gönderdi.

Başbakanı Li, Çin'in Rusya'yla birlikte ekonomi, ticaret, enerji, finans, bilim, teknoloji, tarım ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinde yeni kazanımlar edinilmesi için çaba harcayacağını kaydetti.

Medvedev, kutlama mesajında, iki başbakanının 23. olağan görüşmede edinilen kazanımlarla işbirliğini ilerleteceklerini belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor