Çin-ABD diplomatik ilişkisinin kurulmasının 40. yıldönümüne Çin'den açıklama

2018-12-31 15:35:12

Çin-ABD diplomatik ilişkisinin kurulmasının 40. yıldönümüne Çin'den açıklama

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 40. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Lu Kang, dün yaptığı açıklamada, 40 yıl boyunca Çin ile ABD arasındaki ilişkinin zorlukları aşarak ilerlediğini ifade etti. 40 tarihi ilerlemeler kaydedildiğini dile getiren Lu Kang, 40 yıl önce iki ülke personelinin karşılıklı temasının yılda sadece birkaç bin kişiyle sınırlı olduğunu, ancak 2017'de iki taraflı personel temasının 5 milyon 300 bin kişiye ulaştığını hatırlattı.

Lu Kang, 40 yıl önce Çin ve ABD arasında ticaret hacminin 2 milyar 500 milyon ABD Doları'na ulaşmadığını ancak 2017'de iki taraflı ticaret hacminin 580 milyar ABD Doları'nı aştığını belirtti.

Lu Kang, 40 yıldır bölgesel sorunların çözümünden uluslararası terörizmle mücadeleye ve uluslararası finans krizine müdahaleye kadar, iki ülkenin iki taraflı, bölgesel ve küresel seviyelerde geniş işbirliği yürüttüğünü ifade etti.

Sözcü Lu Kang, 40 yıldır Çin ile ABD arasındaki ilişkilerde kaydedilen ilerlemelerin kolay olmadığına ve elde edilen tarihsel deneyimlerin öğrenmeye değer olduğuna dikkat çekerek, iki tarafın stratejik niyetlerini rasyonel ve tarafsız bir şekilde görerek, karşılıklı güveni artırması ve stratejik hatalardan kaçınması gerektiğini belirtti. Lu Kang, iki tarafın birbirlerinin egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarına saygı göstermeleri gerektiğini kaydederek, anlaşmazlıkları kontrol altına alarak ikili ilişkilerin genel seyrine zarar vermemenin önemini vurguladı.

40 yılın ardından sonra Çin-ABD ilişkisinin yeni bir tarihsel eşikte bulunduğunu ifade eden Lu Kang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Arjantin'de vardığı fikir birliğini ABD'yle birlikte uygulamaya hazır olduklarına dikkat çekti.

Lu Kang ayrıca, eşgüdüm, işbirliği ve istikrar temelinde Çin-ABD ilişkisini yürütmek ve Çin-ABD işbirliğinin iki halka ve dünya halklarına daha fazla fayda getirmesini sağlamak istediklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor