Xi Jinping ile Donald Trump görüştü

2018-12-30 10:53:00

Xi Jinping ile Donald Trump görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, iki lider arasında Arjantin'de düzenlenen G20 Zirvesi esnasında varılan mutabakatların hayata geçirilmesi arzusunun vurgulandığı bildirildi.

Xi Jinping'in ve Çin halkının yeni yılını kutlayan Donald Trump, ABD-Çin ilişkilerinin çok önemli olduğuna ve tüm dünya tarafından yakından izlendiğine işaret etti.

Xi ile olan mükemmel ilişkilerine büyük değer verdiğini dile getiren Trump, iki ülkeden ekiplerin, iki liderin Arjantin'deki G20 Zirvesi esnasında vardığı önemli mutabakatların uygulanması için harcadığı sıkı çabayı görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İlgili görüşmelerin ve koordinasyonun olumlu bir ilerleme doğurduğunu kaydeden Trump, varılacak neticelerin ABD ve Çin halkına olduğu gibi tüm dünya halklarına yarar getirmesini umduğunu söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de görüşmede öncelikle Trump'ın ve tüm ABD halkının yeni yılını kutladı.

Trump ile birlikte Çin-ABD ilişkilerinde istikrarlı bir ilerleme sağlanması için çalışmayı umduğunu ifade eden Xi, ikili ilişkilerin şu an hayati bir aşamada bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, Trump ile bu ayın başında Arjantin'de çok başarılı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve önemli bir mutabakata vardıklarını hatırlattı. İki ülkeden ekiplerin söz konusu mutabakatın hayata geçirilmesi için aktif olarak çalıştıklarına işaret eden Xi Jinping, ekiplerin orta yolda buluşarak her iki ülke ve tüm dünya için faydalı bir anlaşmaya en kısa sürede varmalarını temenni ettiğini söyledi.

2019'un Çin ile ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 40'ıncı yıldönümü olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in ikili ilişkilerin gelişmesine büyük önem atfettiğini, ABD'nin de işbirliğine dayalı ve yapıcı ikili ilişkiler geliştirme arzusunu takdirle karşıladığını ifade etti.

Xi Jinping, ABD ile ekonomi ve ticaretin yanı sıra, askerî konular, kanunların uygulanışı, uyuşturucuyla mücadele operasyonları, yerel meseleler ve kültür gibi alanlardaki temas ve işbirliğini güçlendirmeyi istediklerini söyledi.

Çin'in ABD ile başlıca uluslararası ve bölgesel meseleler üzerindeki iletişim ve işbirliğini korumak için çalışmaya hazır olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, Çin-ABD ilişkilerini eşgüdüm, işbirliği ve istikrar temelinde ilerletmeyi, ikili ilişkilerin gelişmesinin iki halka ve tüm dünyaya daha fazla fayda getirmesi için çalışmayı dilediklerini sözlerine ekledi.

İki lider, aynı zamanda Kore Yarımadası'ndaki son durum gibi uluslararası ve bölgesel konular üzerinde de fikir alışverişinde bulundu. Xi, Çin'in ABD ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) arasındaki görüşmelerin ilerletilmesini desteklediğini ve bundan müspet neticeler alınmasını temenni ettiğini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor