BeiDou sistemi dünyaya ‘Çin Zekası'yla katkı sağlıyor

2018-12-28 15:42:09

Çin'in BeiDou-3 navigasyon sistemi dünden itibaren küresel hizmet sağlamaya başladı.

BeiDou, ABD'nin GPS, Rusya'nın GLONASS ve Avrupa Birliği'nin Galileo sistemlerinden sonra dünyanın 4. uydu navigasyon sistemidir. BeiDou sistemi, Çin'in dünyaya yaptığı yeni bir katkı olarak takdir görüyor.

Bir yılda 19 uydu fırlatıldı

Çin 2000 yılında ilk deneme uydusunu uzaya gönderdikten sonra geçen 18 yılda 4 deneme uydusu, BeiDou-1, BeiDou-2 ve BeiDou-3 dahil üç kuşakta 43 uydu fırlattı. Bu uydularla Çin'in geneli, Asya-Pasifik bölgesi, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ve küresel uydu navigasyon sinyalleri BeiDou sisteminin hizmet kapsamına alındı. Sadece bu yıl 19 BeiDou-3 uydusu fırlatıldı.

BeiDou sistemi sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, BeiDou navigasyon sisteminin hizmetlerinin kullanılabilirlik oranı yüzde 95'in üstünde, küresel çapta konumlandırma doğruluğu 10 metreye, Asya-Pasifik bölgesinde konumlandırma oranı 5 metreye, hız ölçümü doğruluğu salisede 0,2 metreye, zaman hizmeti 20 nanosaniyeye kadar ulaşabilir. BeiDou sistemindeki temel ürünler dünyanın 90'dan fazla ülke ve bölgesine ihraç edildi, çip, uçbirim, yazılım ve hizmeti kapsayan paket çözümler sunulmakta.

Şu an BeiDou sistemi ölçme, ulaştırma, taşımacılık, tarım, ormancılık, hayvancılık, balıkçılık ve kamu yararı gözeten faaliyetlerde kullanılıyor. Ekim ayında hizmete giren Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü'nde trafik güvenliği işte bu BeiDou gözetleme sistemiyle sağlanıyor. BeiDoğu hassasiyetine dayalı, akıllı sürüş yapabilen otomobilin 2019 yılında piyasaya girmesi bekleniyor. BeiDou ayrıca, yabani hayvanları gözetleme, hayvan gütme, balık avlama ve lojistik hizmetinde de katkı sağlayacak.

BeiDou sisteminin kapsamlı şekilde değerlendirilmesiyle navigasyon çipi, akıllı telefon, e-ticaret, otomatik sürüş, akıllı kent ve uydu konumlandırma teknolojisini kullanan sektör zinciri oluşturuldu, Çin ekonomisinin gelişmesine katkı sağlandı.

Verilen bilgiye göre, BeiDou sektöründe çalışanların sayısı 500 bini aştı, BeiDou çipi 28 nanometre seviyesine ulaştı. Uydu navigasyonuyla ilgili patent başvurusu 54 bini bularak dünyada ilk sırada yer aldı. 2020 yılında BeiDou-3 sistemi inşasının tamamlanmasından sonra uydu navigasyon sektöründe ölçeğin 400 milyar yuanı bulması bekleniyor.

BeiDou sisteminin geliştirildiği son 18 yıl, Çin'in devlet gücünün sürekli arttığı, dünyayla iletişimin yoğunlaştığı bir dönem. BeiDou sisteminin popülaritesinin artmasıyla sistem yurt dışına çıkıp dünyadaki müşterilere hassas navigasyon hizmeti sunuyor.

BeiDou sistemi, sivil havacılık, denizcilik ve mobil iletişim alanlarındaki uluslararası örgüte katıldı. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, BeiDou'nun uydu esaslı artırma sisteminin (SBAS) hizmet tedarikçisi numarası ve standart zamanla ilgili kimlik numarasını onayladı. Uluslararası arama ve kurtarma uydu sistemi, BeiDou'yu örgütün küresel arama ve kurtarma programına dahil etti.

2020'ye kadar Çin, 11 BeiDou-3 uydusu ve 1 BeiDou-2 uydusu fırlatacak, 2035 yılına kadar esasını BeiDou sisteminin oluşturduğu, daha eş güdümlü ve akıllı bir navigasyon ve zaman hizmeti sistemi oluşturulacak.

Çin'in uzay çalışmaları tecrübesini yansıtan BeiDou sistemi, dünyaya daha hassas ve daha hızlı hizmet sağlayıp küresel ekonominin gelişmesine büyük katkı sağlayacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor