Analiz: Çin'in yeni kimliği, yeni beklentiler

2018-12-25 15:59:17

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda önceki gün düzenlenen toplantıda, Çin'in 2019-2021 döneminde bütçe katkı oranının %7,92'den %12,01'e yükseltilmesi, barış koruma bütçesindeki payının da %15,2'ye çıkarılması kararlaştırıldı. Böylece Çin, BM bütçesine en çok fon aktaran 2. ülke olacak.

Peki, BM bütçesinde Çin'in payının artması ne anlama geliyor?

BM bütçesindeki pay artışı neyi simgeliyor?

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin'in BM bütçesi ve barış koruma bütçesindeki payındaki artışın, dünyanın 2. ekonomisi olan Çin'in son yıllardaki gelişmesi ve kişi başına düşen gelirin artmasının neticesi olduğunu ve Çin'in uluslararası arenadaki etkisini yansıttığını kaydetti.

2018, Çin'de reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümü. Yüzde 9,5'lik ortalama büyüme sonucunda Çin halkı yoksulluktan kurtularak, orta halli refah toplumunun inşa edildiği yeni bir döneme girmiştir.

Sadece geçen 10 yılda Çin hükümeti Aden Körfezi ve Somali açık sularına 31 deniz filosu göndererek, yerli ve yabancı 6 bin 595 gemiye refakat etti, risk altında bulunan 60'tan fazla gemi kurtarıldı. Ayrıca Libya ve Yemen'den Çin vatandaşları ve Çinli göçmenleri tahliye etme, Suriye'deki kimyasal silahların yurt dışında imha edilmesi için bu silahların deniz yoluyla taşınmasına refakat sağlama, Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağın arama çalışmasına katılma, Maldiv'e acil su tedariki gibi görevler başarıyla tamamlandı.

BM barış koruma gücüne Çin'den büyük destek

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olan Çin, aynı zamanda BM operasyonlarına en fazla barış koruma askeri gönderen ülkedir. Toplam 30 barış koruma harekatına katılan Çin, uluslararası toplum tarafından barış koruma harekatının kritik gücü ve dünya barışının inşacısı olarak nitelendiriliyor.

2013 yılında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Kuşak ve Yol inisiyatifini önererek, küresel yönetişimde yeni bir yaklaşım ortaya koydu.

Endişeler boşa çıkıyor, Kuşak ve Yol inşası sürüyor

Az sayıda Batılı ülkenin, Çin'in uluslararası etkisinin hızla yükselmesinden endişe etmesi nedeniyle Kuşak ve Yol inisiyatifiyle ilgili bazı tartışmalar gündeme geliyor. Ancak diğer yandan tartışmasız bir gerçek ortada: Son 5 yılda 100'den fazla ülke ve bölge, Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif şekilde katılma iradesini beyan etti, 70'ten fazla ülke ve uluslararası örgüt bu konuda Çin'le işbirliği anlaşması imzaladı.

Etiyopya, dünya medyasında “Afrika'daki Çin” olarak adlandırılıyor. Etiyopya Yatırım Komitesi'nden verilen bilgiye göre, 2012 yılından 2017'ye kadar toplam 279 Çinli şirket ülkede faaliyet gösterdi ve ülkede 28 bin 300 istihdam sağlandı.

Kenya'nın “Milli Günlük” gazetesinde Eylül ayında yer alan bir makaleye göre, Afrika için Çin değerli bir işbirliği ortağıdır. Çin, birkaç yüzyıldır süregelen az gelişmişliği ve “yoksulluk tuzağı”nı kırmaya çalışıyor. Batılı ülkelerin sözde “borç tuzağı” ithamları, Afrika'nın kalkınmasını istememelerinden kaynaklanıyor. Gelişmiş bir Afrika kıtası, tıpkı Çin'in geride kalan 40 yıldır yaptığı gibi, borcunu ödeyebilecek ve kıta halkını yoksulluktan kurtarabilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor