Çin Dışişleri: Uygurlar büyük Çin ailesinin üyesidir

2018-12-25 10:13:43

Çin Dışişleri: Uygurlar büyük Çin ailesinin üyesidir

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying dünkü olağan basın toplantısında Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde güvenlik ve istikrarı koruma tedbirlerinden, Çin'de 2 Kanada vatandaşının gözaltına alınması kadar çeşitli konular hakkında bilgi verdi.

Sözcü Hua Chunying, az sayıdaki Batılı ülke yetkilileri ve basın kuruluşlarının önyargılarını bir kenara bırakarak Xinjiang'da güvenlik ve istikrarı koruma tedbirlerine objektif tavırla yaklaşmaları çağrısında bulundu.

Wall Street gazetesinde yer alan bir makalede, geçen bir yıl içinde Xinjiang yönetiminin Müslümanlar üzerinde dinleme, gözaltı ve asimilasyon girişimlerini güçlendirdiği, son dönemde bu uygulamaların diğer Müslüman bölgelerde de uygulanmaya başlandığı iddiasında bulunuldu.

Dünkü basın toplantısına konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bazı Batılı siyasetçi ve basın kuruluşlarının Xinjiang konusunda temel bir hata yaptığına, Xinjiang'ın terörle mücadele, istikrarı koruma ve aşırıcılığı giderme çabasını sadece Uygur ve Müslümanlara yönelik bir girişim olarak nitelendirdiklerine dikkat çekti.

‘Onlar yapınca insan hakları, biz yapınca ihlal'

Hua, “Çin hükümetinin tutumu açıktır; terörizm belli bir milliyetle veya bir dinle ilişkilendirilemez. İkincisi Uygurlar, büyük Çin ailesindeki 56 milliyetten biridir. Üçüncüsü terörizm ve aşırıcı düşüncelerin etkisi altındaki vatandaşlar için Xinjiang yönetimi mesleki eğitim gibi sorunları temelden çözen tedbirler alarak bu vatandaşların topluma dönmesine yardım sağlıyor. Dördüncüsü monitör gibi gözetleme tesislerini kurmak, dünyada başvurulan genel bir uygulamadır. Batılı ülkelerin gözetleme cihazları kurmasının amacı insan haklarını korumakken niye aynı şeyi yapan Çin insan haklarını ihlal etmiş oluyor?” diye konuştu. Hua, bunun arkasında çifte standart yattığını da vurguladı.

Hua, Çin'in, terörizm ve aşırıcılıktan ciddi şekilde etkilenen ülkelerle deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

‘Çin adaletine saygı göstermeliler'

Çin'in 2 Kanada vatandaşını gözaltına almasının ardından Kanada'nın bazı ülkeleri bu konuda tepki göstermeye çağırmasına değinen sözcü, Kanada ve ABD'nin bu konuyla ilgili açıklamalarından Çin'in ciddi hoşnutsuzluk duyduğunu belirtti ve ilgili ülkelerin Çin adaletine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Hua, 2 Kanada vatandaşının Çin'de ulusal güvenliği tehdit eden girişimde bulunmaları nedeniyle ilgili birimler tarafından gözaltına alındıklarını, aynı zamanda Kanada'nın konsolosluk hizmetinin yerine getirilmesine yardım sağlandığını dile getirdi.

Kanada'nın, herhangi bir yasaya aykırı davranmamasına rağmen bir Çin şirketinin üst düzey yöneticisini illegal olarak gözaltında tuttuğunu kaydeden sözcü, Huawei mali işler direktörü Meng Wanzhou'nun derhal serbest bırakılması ve haklarının korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor