Haber Analiz: Çin ekonomisini üç boyuttan anlamak

2018-12-24 19:39:41

Çin'de geçen hafta düzenlenen Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı'nda 2018'deki ekonomik gelişme ve faaliyetler özetlenirken, mevcut durum masaya yatırıldı ve geleceğe dönük düzenlemeler yapıldı.

Çin ekonomisinin nabzını tutabilmek için toplantıda da gündeme gelen üç hususu en iyi şekilde tahlil etmek gerekiyor.

İlk olarak, mevcut başarıların kolay elde edilmediğinin bilincinde olmak, diğer yandan ise bazı alanlardaki düzenlemeleri derinleştirmek büyük önem taşıyor.

2018'in Çin için hiç de sıradan bir yıl olmadığını söylemek lazım. Ekonomik küreselleşme karşıtı temayüllerin, artan ticari ihtilafların ve küresel kalkınmada yükselen belirsizliklerin mevcut olduğu bir ortamda uluslararası toplum, Çin'de reform ve dışa açılmanın derinleştirilip derinleştirilemeyeceği konusuna odaklanmış durumdaydı.

Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı'nda makro düzenleme hedefleri, büyük çaplı riskler, arz yönlü yapısal reformlar ve yoksullukla mücadele gibi açılardan yapılan değerlendirmeler sonrasında, “Çin, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişme ile kapsamlı bir toplumsal istikrar sağladı; bu sayede, görece refah toplumu oluşturulması hedefi yolunda yeni başarılar elde etti” neticesine varıldı. Bu, Çin'in lider kadrosunun karmaşık durumların üstesinden gelme kapasitesini olduğu gibi, Çin ekonomisinin direncinin de bir ispatı olarak değerlendirildi.

Toplantıda, geçen yılki tecrübelerin ışığında, yeni dönemde ekonomi çalışmalarının nasıl yürütüleceğine dair anlayış da derinleştirilmiş oldu. Buna göre, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin merkezi ve birleşik liderliğinde ısrarcı olunması, mevcut durumun uzun vadeli bir vizyonla analiz edilmesi, makro düzenleme ve ayarlamaların ölçeğinin doğru belirlenmesi ve toplumun kaygılarına zamanında yanıt verilmesi noktalarında izlenen rotanın korunması gerektiğinde karar kılındı.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve en büyük ticaret ülkesi olan Çin'in ekonomik büyüklüğü her geçen gün artıyor. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin merkezi ve birleşik liderliğinde ısrar edilmesi, Çin ekonomisinin kontrol edilmesinde kilit rol oynayacaktır.

Öte yandan, ekonomik kalkınma sürecinde yaşanan kısa vadeli dalgalanmalara doğru şekilde müdahale edilmesi, kalkınma konusuna orta ve uzun vadeli bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekiyor. Nitekim, Çin ekonomisinin sağlıklı ve istikrarlı kalkınma zemini değişmediği gibi, yüksek kaliteli kalkınmaya dayanak oluşturan şartlar ve ekonominin iyi yönde istikrarlı ilerleme eğilimi de aynen korunuyor.

İkinci olarak ise Çin'in kalkınmasının uzun süreli ve önemli bir stratejik fırsat olduğunu kavramak gerekiyor.

2018 yılında Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlıkların şiddetlenmesi gibi olumsuz unsurlar, Çin'in ekonomik kalkınmasının getirdiği fırsat döneminin sona erdiği tartışmalarına da yol açtı. Geçen hafta düzenlenen Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı'nda, “Mevcut ekonomik gidişat ve istikrarda değişimler var, değişime dair de endişeler bulunuyor” görüşü bir yönüyle kabul edilirken, diğer yandan, “Çin ekonomisinin önemli stratejik fırsatlar döneminde olduğuna ve olacağına” vurgu yapıldı.

Bu yargının arkasında, barış ve kalkınmanın hâlâ çağın ana eğilimi olarak kabul edilmesi gibi güçlü bir dayanak var. Ekonomik küreselleşme her ne kadar engellerle karşılaşsa da geri döndürülmesi mümkün olmayan bir süreç. Özellikle küresel endüstri zincirinde “tüm ülkelerin iç içe geçtiği” bir düzen oluştu ve ülkelerin birbirine bağımlılığı çok yüksek düzeyde. Diğer yandan, yeni teknoloji devrimi ve endüstri devrimi, yeni teknolojiler, sektörler ve kalkınma modelleri doğuruyor. Bu durumda, hem dev bir piyasaya hem de dışa açılma güvenine sahip olan Çin, diğer ülkelere göre çok avantajlı konumda. Buna paralel olarak da yoksullukla mücadele, iklim değişikliği ve barış koruma gibi küresel çalışmaların, Çin'in katkıları olmadan düşünülmesi mümkün değil

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor