Çin'den Lübnan'a yeni tur insani yardım

2018-12-22 12:23:36 CRI

Çin, Lübnan'daki Suriyeli mültecilere ve mültecilerin yaşadığı bölgelere yardımcı olmak amacıyla Lübnan hükümetine yeni bir gıda yardımı sağlayacak.

Söz konusu yardıma ilişkin sözleşme dün, Lübnan'ın Çin Büyükelçisi Wang Kejian ile Lübnan Kalkınma ve İmar Konseyi Başkanı Nabil Jisr arasında imzalandı.

Wang, bu yardımın, Çin hükümetinin diğer ülkere yardım konusundaki taahhütlerini yerine getirerek, Suriye ile komşu ülkelerindeki Suriyeli mültecilerin durumunu iyileştirmeyi ve Lübnan hükümetinin yükünü hafifletmeyi amaçladığını söyledi.

Wang, Lübnan hükümetinin talebi üzerine, Çin'in Suriyeli mültecilere ve Lübnan'da mültecilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere yardım amacıyla ülkeye yaklaşık bin ton buğday göndereceğini belirtti.

Wang, Çin'in yardımı en kısa sürede Lübnan'a ve Lübnan'daki mültecilere ulaştırarak, “bölgesel çatışmaları ve insani krizleri ortadan kaldırmaya katkıda bulunmak için” Lübnan'ın ilgili birimiyle işbirliğini yapacağını ifade etti.

Nabil Jisr ise, yardımları için Çin'e teşekkür etti. Jisr ayrıca, Lübnan ve Çin arasındaki ilişkinin sürekli gelişmekte olduğuna vurgu yaptı.

Suriye'de 2011'de krizin başlamasından bu yana, çok sayıda Suriyeli mültecinin Lübnan'a gitmesi, ülkeye ağır ekonomik ve sosyal yük getirdi. Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin insani durumunu hafifletmek ve Lübnan'ın mülteci sorununu göğüslemesine yardım etmek için Çin hükümetine daha önce de insani yardım sağlamıştı. Çin geçtiğimiz yıl, Lübnan'a 2 bin 764 ton pirinç göndermişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor