Çin'den ABD'ye siber güvenlik tepkisi

2018-12-21 20:30:57 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin siber güvenlik konusundaki yanlış ifade ve eylemlerine karşı çıktıklarını belirtti.

Hua Chunying günlük olağan basın toplantısında, ABD'nin siber güvenlik konusunda Çin'i asılsız şekilde suçladığına ve “internet aracılığıyla gizli bilgileri ele geçirdikleri” gerekçesiyle iki Çin vatandaşı hakkında kovuşturma başlattığına işaret etti.

ABD'nin bu eyleminin uluslararası ilişkilerin temel kurallarına ciddi şekilde aykırı olduğunu ifade eden Hua, eylemin ayrıca Çin ile ABD arasındaki işbirliğine zarar verdiğini, Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığını ve ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarını dile getirdi.

Hua, “Çin hükümetinin siber güvenlik konusundaki tutumu her zaman nettir. Siber güvenliği kararlılıkla koruyan Çin, internetten gizli bilgileri ele geçirmeyi hedefleyen her türlü girişime daima karşı çıkıyor ve mücadele ediyor. Çin hükümeti hiç kimsenin internetten ticari bilgileri ele geçirme girişimine destek vermedi ve bunun gibi girişimlerde de hiç yer almadı. ABD'nin ilgili birimlerinin uzun zamandan beri, internette yabancı hükümetler, işletmeler ve bireylere yönelik büyük çaplı ve örgütlü şekilde dinleme veya gözetleme gibi faaliyetlerde bulunduğu bilinen açık bir sırdır. ABD, sözde ‘internet aracılığıyla gizli bilgi ele geçirme' iddiasıyla Çin'e yönelik asılsız suçlamalarda bulunarak sadece kendini kandırabilir. Çin bunu asla kabul etmeyecek.” dedi.

Hua, ABD'den ikili ilişkilere ve işbirliğine ciddi zarar vermemesi için hatalarını derhal düzelterek, siber güvenlik konusunda Çin'i karalamayı durdurmasını ve Çin vatandaşlarına yönelik sözde kovuşturmayı sonlandırmasını istediklerini kaydetti.

Hua ayrıca, Çin'in siber güvenliği ve kendi çıkarlarını korumak üzere gerekli önlemler alacağını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor