“Çin'in ticaret savaşına girme gibi bir niyeti yok”

2018-12-21 19:47:21 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in herhangi bir ülkeyle ticaret savaşına girme gibi bir niyeti olmadığını vurguladı.

ABD'li yayın kuruluşu Amerika'nın Sesi'nde yer alan bir haberde, Dünya Bankası'nın dün, ABD-Çin ticaret savaşının ciddi sonuçlara yol açabileceği uyarısı yaptığı ve Çin'in haksız ticari eylemlerini düzeltme çalışmalarını güçlendirme önerisinde bulunduğu kaydedildi. Hua Chunying günlük olağan basın toplantısında söz konusu iddiaları yalanladı.

Dünya Bankası'nın ticarette gerginliğin ve belirsizliğin artmasının küresel ticareti etkileyebileceğine işaret ettiğini belirten Hua, raporda, Çin hükümetinin dış risklerle mücadele etmek, ekonomik büyümeyi ilerletmek ve yatırımcıların güvenini arttırmak için aldığı tedbirlerin olumlu şekilde değerlendirildiğini aktardı. Hua, raporda ancak “Çin'in haksız ticari eylemlerini düzeltme çalışmalarını güçlendirmesi” gibi bir öneri bulunmadığını ifade etti.

Sözcü, “Çin öteden beri, dışa açık ve serbest ticareti destekliyor. Çok taraflılığı kesinlikle koruyor ve herhangi bir ülkeyle ticaret savaşına girme gibi bir niyeti de yok” şeklinde konuştu.

Hua Chunying, Çin ve ABD liderlerinin G20 Buenos Aires Zirvesi esnasında yaptığı görüşmenin verimli geçtiğini ve şu an her iki tarafın ekonomik ve ticari heyetlerinin iki liderin fikir birliğini yerine getirmek için istişareleri yoğunlaştırdığını söyledi. Hua, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kısa bir süre önce reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in reformları derinleştirmeye ve dışa açılmayı ilerletmeye devam edeceğine vurgu yaptı. Xi'nin konuşması uluslararası toplumda olumlu yankı uyandırdı. Ayrıca uluslararası toplum da Çin'in yatırım ortamına ve ekonomik büyümesine güven besliyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor