Çin: Rusya'yla kapsamlı işbirliğini ilerletmeye hazırız

2018-12-21 19:24:55 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çin'in reform ve dışa açılma sürecinde kaydettiği başarılara ve Çin ile Rusya arasındaki ilişkilere yönelik olumlu değerlendirmesini takdirle karşıladıklarını belirtti.

Putin dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'de reform ve dışa açılma politikası uygulamalarının başlamasından bu yana geçen 40 sene boyunca kaydedilen büyük başarıları ve Rusya ile Çin arasındaki ilişkileri takdirle değerlendirdiğini kaydetti.

Putin, Rusya ve Çin'in uluslararası arenadaki verimli işbirliğinin bu alandaki ilişkilerin istikrarını koruyan olumlu bir unsur olduğuna işaret etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Putin'in söz konusu değerlendirmesinin Çin ile Rusya arasındaki yüksek karşılıklı siyasi güveni ve yüksek kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkisini yansıttığını söyledi.

Günümüz dünyasında belirsizliklerin arttığına ve uluslararası durumun karmaşık olduğuna işaret eden Sözcü, Çin ile Rusya arasındaki istikrarlı ilişkilerin karmaşık dünyaya birçok istikrarlı unsur sağladığını, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin dünyanın güvenliği ve istikrarını koruyup ilerleten önemli güç olduğunu ifade etti.

Sözcü, “Gelecek yıl Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü kutlanacak. Çin, yıldönümü fırsatıyla, iki ülke liderlerinin önderliğinde, Rusya'yla birlikte karşılıklı siyasi güveni daha da artırmaya ve stratejik işbirliğini güçlendirmeye hazırdır.” şeklinde konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor