Çin'den ABD'nin “siber güvenlik” ithamlarına tepki

2018-12-21 15:21:15

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Çin'e siber güvenlik konusunda yönelttiği ithamları yalanladı.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin var olmayan olgular uydurarak Çin'e asılsız ithamlar yönelttiği ve sözde “siber hırsızlık” gerekçesiyle iki Çin vatandaşını suçladığını ifade etti.

Sözcü, ABD'nin uluslararası ilişkilerin temel kurallarını açıkça ihlal eden bu girişimlerinin iki ülke işbirliğine de zarar verdiğini belirtti. Çin'in bu kötü niyetli girişimlere şiddetle karşı çıktığını vurgulayan sözcü, bu konuda Washington nezdinde resmî girişimde bulunduklarını kaydetti.

Çin hükümetinin siber güvenlik hususundaki duruşunun daima aynı ve net olduğunu yineleyen sözcü, Çin'in siber ortamdaki hırsızlıkların her türüyle mücadele ettiğine dikkat çekti. Sözcü Hua, Çin hükümetinin hiçbir ticari sır hırsızlığına dâhil olmadığının ya da destek vermediğinin de altını çizdi.

Çinli sözcü, ABD'nin ilgili birimlerinin yabancı hükümetlere, işletmelere ve şahıslara yönelik geniş çaplı hackleme, gözleme ve dinleme faaliyetleri yürüttüğünün uzun süredir bilinen “açık bir sır” olduğunu dile getirdi.

Çinli sözcü, Washington'a ikili ilişkilere ve iki tarafın ilgili alandaki işbirliğine zarar gelmesini önlemek için bu yanlış girişimini derhal durdurarak, Çin'e yönelik ithamlarına son verme ve Çin vatandaşlarına yönelik davayı geri çekme çağrısında bulundu. Sözcü Hua Chunying, Çin'in kendi siber güvenliğini ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri alacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor