Dış ticaret hacmi 40 yılda 198 kat arttı

2018-12-20 19:26:22 CRI

Çin'in ithalat ve ihracat hacminin reform ve dışa açılma uygulamalarının başlatıldığı 40 yıl öncesine göre 198 kat arttığı açıklandı.

Çin Gümrükler Genel İdaresi Başkan Yardımcısı Zou Zhiwu, Beijing'de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çin'in artık dünya ticaretinin büyümesini sağlayan en önemli güçlerden biri haline geldiğini belirtti.

Çin'in ithalat ve ihracat hacminin reform ve dışa açılma uygulamalarının başlatıldığı 40 yıl öncesine göre 198 kat arttığını dile getiren Zou, Çin'in küresel ticaret hacmindeki oranının da yüzde 11'i aştığını kaydetti.

Zou, reform ve dışa açılma uygulaması sayesinde, Çin'in dış ticaretinin yıllık büyüme oranının son 40 yılda ortalama yüzde 14,5'e ulaştığını ve bu alanda “mucizevi bir büyüme” gerçekleştiğini söyledi.

Zou'nun verdiği bilgilere göre, Çin'in bin 400 ürününün ihracatının küresel pazardaki payı ise dünyada ilk sırada yer alıyor. Dış ticaretin doğrudan ya da dolaylı olarak yarattığı istihdam ise 200 milyona ulaştı. Ayrıca dış ticaretin küresel ticaretteki oranı da yüzde 0,8'den yüzde 11'in üzerine çıktı.

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor