Çin ve Cezayir liderlerinden karşılıklı kutlama mesajları

2018-12-20 15:07:28

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60'ıncı yıldönümü nedeniyle karşılıklı kutlama mesajları gönderdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, mesajında Çin ve Cezayir'in geleneksel dostluğa sahip olduklarına işaret ederek, Çin'in Arap ülkeleri haricinde Cezayir'i en erken tanıyan ülkelerden, Cezayir'in de Çin'i ilk tanıyan Afrika ülkelerinden olduğunu belirtti.

2014 yılında kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkartılan ikili ilişkilerin farklı alanlarda verimli şekilde yürütüldüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yıldönümü vesilesiyle Cezayir tarafıyla birlikte geleneksel dostluğu ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeyi, iki halkın refahını artırmayı arzuladıklarını söyledi.

Buteflika da mesajında, Cezayir'in Çin ile karşılıklı siyasi güveni sağlamlaştırmayı istediğini dile getirdi. Kuşak ve Yol'un inşasına aktif şekilde katılmaya ve insanlık için ortak kader topluluğunu oluşturmaya hazır olduklarını belirten Cezayirli lider, böylece ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımayı arzuladıklarını ifade etti.
Diğer yandan, Çin Başbakanı Li Keqiang ile Cezayirli mevkidaşı Ahmed Uyahya da gönderdikleri karşılıklı mesajlarla diplomatik ilişkilerin tesisinin 60'ıncı yıldönümünü kutladı.

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor