Çin'den Ortadoğu barış sürecini ilerletme çağrısı

2018-12-19 18:49:04 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, uluslararası topluma Ortadoğu'daki barış sürecini ilerletmek için yeni tur çalışmaları başlatma çağrısında bulundu.

Ma Zhaoxu, dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Ortadoğu sorununun ele alındığı bir oturumda yaptığı konuşmada, Filistin sorununun Ortadoğu sorununun temelini oluşturduğuna ve bölgedeki uzun vadeli istikrar ve gelişim ile yakından ilgili olduğuna işaret etti.

Batı Şeria ve Gazze'de güvenliğin ve insani durumun son günlerde oldukça ciddi olduğunu vurgulayan Ma, yaşananların bölgenin istikrarı ile barışını olumsuz etkilediğini kaydetti.

Ma, ilgili taraflara yerli halkın güvenliği ile genel barış ve istikrardan hareket ederek, gerginliğin tırmanmasını önlemek için soğukkanlı olma çağrısında bulundu.

Uluslararası toplumun yeni tur barış görüşmelerini ilerletme konusunda dayanışma içinde çaba harcamasını isteyen Ma, ilgili tarafların diyaloğun yeniden başlatılması için gerekli koşulları yaratması gerektiğini vurguladı.

Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaların “iki devletli plan” doğrultusunda kökünden giderilmesi ve Kudüs'ün nihai statüsü sorununun uygun şekilde çözülmesi çağrısı yapan Ma, BM'nin ilgili kararları ile uluslararası toplumun vardığı fikir birliğine göre ilgili tarafların çıkarlarını göz önünde bulunduran bir çözüm planı hazırlanması gerektiğini hatırlattı.

Ma ayrıca, Çin'in uluslararası toplumla birlikte Filistin ve İsrail arasındaki barışçıl görüşmelerin bir an önce başlatılmasını sağlamak ve Ortadoğu'da kapsamlı, adil ve kalıcı barışı gerçekleştirmek için çabalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor