“Çin, Suriye sorununda yapıcı rol oynamayı sürdürecek”

2018-12-19 17:26:33 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in uluslararası toplumla birlikte çaba harcayarak, Suriye sorununun bir an önce çözüme bağlanması için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye'nin geleceğine Suriye halkı tarafından karar verilmesi gerektiğini hatırlattı.

ABD basınında yer alan bazı haberlere göre, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey kısa süre önce, “Artık Beşar Esad yönetiminden kurtulmaya çalışmıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. Jeffrey, ancak Suriye yönetiminden köklü değişiklik talep ettiklerini, aksi takdirde Suriye'nin Batılı ülkelerden ya da finansal kuruluşlardan yeniden yapılanma ile ilgili sermaye desteği alamayacağını kaydetti.

Hua Chunyin söz konusu açıklamaya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Suriye sorunu tarafları, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı gibi anlaşmaların ruhuna uygun hareket ederek, Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde ve Suriyelilerin önderliğinde kapsayıcı bir siyasi süreç yürütülmesini hızlandırmalı. Çin uluslararası toplumla birlikte çaba harcayarak, Suriye sorununun bir an önce çözüme bağlanması için olumlu ve yapıcı rol oynamaya devam etmeye hazırdır.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor