Guterres: Göç, ekonomik büyümenin güçlü bir lokomotifi

2018-12-19 15:02:10

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ekonomik büyümenin güçlü bir lokomotifi olan göç konusuna BM çerçevesindeki göç sözleşmesi doğrultusunda yaklaşılması gerektiğini söyledi.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Guterres, göçün, milyonlarca kişiye gelişme fırsatları sunduğunu ifade etti.

Eksik şekilde düzenlenmesi hâlinde göçün toplumlar içindeki ve arasındaki bölünmeleri yoğunlaştırabileceğine, hükümetlere olan inancı zedeleyeceğine dikkat çeken Guterres, “Bu ay, dünyada Güvenli, Kurallı ve Düzenli Göç için Küresel Sözleşme'nin imzalanmasıyla çığır açan bir adım atıldı” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan da Güvenli, Kurallı ve Düzenli Göç için Küresel Sözleşme ile ilgili bir açıklama yapıldı. Sözcü Lu Kang, Çin'in kendi ulusal koşulları temelinde ve yasalar doğrultusunda, gönüllülük ilkesine dayalı şekilde söz konusu anlaşmayı hayata geçireceğini söyledi.

Sözcü, Çin'in uluslararası toplumla birlikte güvenli, düzenli ve olağan göç faaliyetleri için olumlu çaba göstereceğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor