Uluslararası toplumdan Xi'nin 40. yıl konuşmasına yoğun ilgi

2018-12-19 11:42:38

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün başkent Beijing'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşma dünya genelinde büyük yankı uyandırdı.

Mısırlı Al Ahram gazetesinin internet sitesinde dün yayımlanan yorum yazısında, Çin'in reform ve dışa açılmanın 40. yılında istikrarlı kalkınmayı adım adım gerçekleştirdiği ve halkına büyük fayda getirdiği ifade edildi. Yorumda, geçen 40 yılda bu politika sayesinde Çinli işletmelerin Çin hükümetinin liderliğinde büyük başarılar elde ettikleri belirtildi.

Alman Die Welt gazetesinde dün yer alan haberde ise, 40 yıl içinde Çin'in iç talep odaklı bir tarım toplumundan dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline geldiğine dikkat çekildi.

Rus Tass haber ajansının dünkü haberinde de Xi Jinping'in ilgili konuşmasına değinildi. Çin'in kalkınmasının herhangi bir ülke için tehdit oluşturmayacağı vurgulanan haberde, “Çin her zaman açık bir küresel ekonomiyi inşa etmeye ve küresel barış ile kalkınmaya kendi zihniyeti, planı ve gücüyle katkı sağlamaya çalışıyor.” ifadesi yer aldı.

Xi Jinping'in ilgili konuşması Japon Asahi Shimbun gazetesi dâhil ülkenin diğer ana akım medya organlarında da olumlu değerlendirildi. Japon basınında yer alan haberlerde, Çin'de uygulanan reform ve dışa açılma politikasının ekonomik büyümeye kuvvet katarken, Çin halkının yaşam seviyesini de belirgin ölçekte yükselttiğine işaret edildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor