Çin'den Japonya'nın yeni savunma planlarına tepki

2018-12-19 10:18:29

Çin Dışişleri Bakanlığı, Japon hükümetinin onayladığı yeni savunma belgelerinde Çin'in olağan askerî faaliyetlerine getirilen eleştirilere şiddetle karşı çıktıklarını açıkladı.

Japonya'da dün düzenlenen kabine toplantısında, Yeni Ulusal Savunma Programı ve Beş Yıllık Ara Dönem Savunma Programı onaylandı. Japonya'nın önümüzdeki beş yılda savunma bütçesini yüzde 10 oranında artıracağı belirtilen belgelerde, Çin'in askerî ve güvenlik faaliyetleriyle ilgili eleştirilerde bulunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı. Sözcü Hua, Japonya'nın ilgili belgelerinde Çin'in olağan ulusal savunma inşası ile askerî faaliyetlerine asılsız eleştiriler yöneltildiği, Soğuk Savaş zihniyetiyle sözde Çin tehdidi teorisinin ortaya atıldığını ifade etti.

Tokyo'nun girişimlerinin hem ikili ilişkilerin iyileşmesine hem de bölgesel barış ve istikrarın korunmasına zarar getirdiğinin altını çizen Çinli sözcü, bu duruma şiddetle karşı çıkan Çin'in Japonya nezdinde resmî girişimde bulunduğunu kaydetti.

Sözcü, Japonya'nın askerî alandaki ve güvenlik alanındaki faaliyetlerinin tarihten kaynaklı nedenlerle komşu ülkeler ve uluslararası toplum tarafından yakından izlendiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor