“Çin, AB ile kapsamlı işbirliğini genişletecek”

2018-12-18 19:40:52 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin hükümeti tarafından yayınlanan AB politikası raporu hakkında açıklamalarda bulunarak, AB ile kapsamlı işbirliğinin geliştirileceğini söyledi.

Hua Chunying günlük olağan basın toplantısında, Çin hükümetinin yayınladığı AB politikası raporu hakkında bilgi vergi. Çin'in 2003 ve 2014'ün ardından üçüncü kez AB politikası raporu yayınladığını kaydeden Hua, söz konusu raporun Çin'in yeni dönemde AB'ye yönelik politika hedeflerini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Sözcü, raporda Çin ile AB arasında birçok alanı kapsyan diyalog ve işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan önemli tedbirler belirlendiğini belirtti.

Çin'in AB'nin bölgesel ve uluslararası konularda oynadığı role ve yarattığı etkilere büyük önem verdiğine işaret eden Hua, AB ile ilişkileri geliştirmenin her zaman Çin'in dış politikasının önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.

Bu yılın Çin ile AB arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasının 15. yıldönümü ve Çin ile AB liderleri arasında görüşme mekanizması oluşturulmasının da 20. yıldönümü olduğunu hatırlatan Hua, Çin-AB ilişkilerinin gelişmesinin yeni koşullar ve fırsatlar yakaladığına dikkat çekti.

Sözcü ayrıca, Çin hükümetinin, AB ile kapsamlı işbirliğini derinleştirip genişletmeye ve ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor