Kuşak ve Yol Forumu Danışma Komitesi ilk kez toplandı

2018-12-18 19:38:03 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirvesi Forumu Danışma Komitesi”nin ilk toplantısı hakkında bilgi verdi.

Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirvesi Forumu Danışma Komitesi'nin ilk toplantısı Beijing'de düzenlendi.

Hua Chunying, komite üyelerinin toplantıda, Kuşak ve Yol inisiyatifinin küresel ekonomik işbirliğinde oynadığı aktif rolü takdirle değerlendirerek, “2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirvesi Forumu”nda çok taraflılık ile dışa açılma, kalkınma ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı destekleyen daha fazla olumlu sinyal verilmesini beklediklerini kaydetti.

Hua, “Komite, kar amaçlı olmayan bir uluslararası danışma kuruluşu olarak, dünyanın çeşitli bölgelerinden ünlü isimlerden oluşuyor. Kişisel kimlikleriyle komiteye katılan üyeler, hiçbir ülkeyi veya kuruluşu temsil etmiyor.” şeklinde konuştu.

Hua, danışma komitesi oluşturulmasının, Kuşak ve Yol inşası hakkında birçok taraftan fikir ve öneri almayı amaçladığına işaret etti.

Danışma komitesinin oluşum sürecinin açık, kapsayıcı ve şeffaf olduğunu vurgulayan ve komitenin ilk toplantısında alınan sonuçlara değinen Hua sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplantı çok başarılıydı. Kuşak ve Yol inşasında kaydedilen ilerlemeler gözden geçirilerek, inisiyatifin ülkeler ve bölgeler arasındaki bağlantıyı güçlendirme, dünya ekonomisinin büyümesini hızlandırma, açık dünya ekonomisi inşasını ilerletme ve Birleşmiş Milletler 2030 Yıllı Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin yerine getirilmesini destekleme konularında oynadığı olumlu rol takdirle değerlendirildi. Üyeler, ikinci forumda çok taraflılık ile dışa açılmayı, kalkınmayı ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı destekleyen daha fazla olumlu sinyal verilmesini bekliyor. Ayrıca, makro politikaların koordinasyonu, somut projelerin inşası ve işbirliği mekanizması gibi konularda da birçok yapıcı öneride bulundular.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor