Haber Analiz: Reform ve dışa açılma daha büyük mucizeler yaratacak

2018-12-18 19:34:21

Sheng Yuhong-CRI Heber Merkezi

“Çin mucizesi”; “insanlık tarihinde hayal edilemeyecek başarılar” ve benzeri ifadeler... Bunlar uluslararası toplum tarafından Çin'de gerçekleştirilen reform ve dışa açılma uygulamalarına yönelik yapılan değerlendirmeler. Peki, söz konusu mucize nasıl yaratıldı ve Çin ve dünyaya neler sundu?

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümü dolayısıyla başkent Beijing'de düzenlenen kutlamada bir konuşma yaptı. Xi konuşmasında, reform ve dışa açılmanın 40 yıllık sürecini, anlamını, değerli deneyimlerini ve süreçte kazanılan başarıları özetledi ve tüm Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyeleri ile Çin halkına yeni çağda reform ve dışa açılmanın ilerletilmesine ilişkin seferberlik emri verdi.

Xi konuşmasında, düşünce teorisi, ekonomi inşası, demokratik siyaset, kültürel gelişim, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, çevre koruma, ordunun modernleşmesi ve savunma, ülkenin barışçıl bütünleşmesi, barışçıl diplomasi ve ÇKP inşası olmak üzere reform ve dışa açılma gerçekleştirilen 10 alanda 40 yıl boyunca kazanılan başarıları aktardı.

Xi, Çin'in çehresinin reform ve dışa açılmayla büyük ölçüde değiştiğinin altını çizdi.

Dünya, söz konusu içten ve kendine güvenen değerlendirmelerden, yalnızca reform ve dışa açılmanın “başarı şifrelerini” öğrenmekle kalmayıp, Çinli liderlerin ve Çin halkının reform ve dışa açılma uygulamalarını sonuna kadar götürme konusundaki kararlılığını ve güvenini de görebilir.

Son 40 yıl içindeki değişikliklere bakıldığında Çinlilerin gururunu anlamak hiç de zor değil.

Bir dönem ekonomisi iflasın eşiğinde bulunan bir ülke, günümüzde dünyanın ikinci büyük ekonomisi, birinci büyük imalat ülkesi ve birinci büyük mal ticaret ülkesi haline gelirken, dünyanın ekonomik büyümesine katkısı da yüzde 30'u aşmış durumda.

Ülke halkı 40 yıl önce beslenme sorunu yaşarken, şimdi ülkede 740 milyon kişi yoksulluktan kurtarıldı. Kişi başına düşen kullanılabilir gelir ise, 26 bin yuana ulaştı ve orta sınıf da sürekli genişliyor.

Çin, uluslararası toplum tarafından tanınmama tehlikesiyle mücadele eden bir ülkeden, uluslararası toplumca kabul gören, barış tesis eden, küresel kalkınmaya katkılarda bulunan ve uluslararası düzeni koruyan bir ülke haline geldi.

Çin, bütün bu tarihi değişiklikleri 40 yıl gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirdi. Xi Jinping konuşmasında gururla, “Gelişmiş ülkelerin yüzlerce yılda gerçekleştirdiği sanayileşme sürecini biz onlarca yılda tamamladık. Çin halkı imkansızlıkları gerçeğe dönüştürdü.” diye konuştu.

Peki Çinliler imkansızı nasıl gerçekleştirdi? Xi, “Bunu ÇKP önderliğinde, ülkenin bütün etnik gruplarına mensup insanların çalışkan, bilge ve cesur adımlarıyla gerçekleştirdi.” diye konuştu.

Xi, Çin'de reform ve dışa açılma politikası uygulanmasından bu yana geçen 40 sene boyunca başarıya giden yolda kazanılan tecrübeleri şöyle özetledi:

“-ÇKP'nin önderliğinde ısrar edilmesi;

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor