“Çin halkı, yeni dönemde daha büyük mucizeler yaratacak”

2018-12-18 10:06:03

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinde çıkan yazıda, Çin'in reform ve dışa açılma siyasetinin uygulandığı 40 yıldaki başarıları değerlendirildi.

Yazı, gazetenin bugünkü nüshasında “Yeni dönemde yeni ve daha büyük mucizeler yaratılacak: Reform ve dışa açılmanın 40'ıncı yıldönümünü kutluyoruz” başlığıyla yer aldı.

Çin'i dünyaya açan “reform ve dışa açılma politikası” 18 Aralık 1978'de resmen başlatıldı. Hükümet katından ve resmî basından söz konusu politikanın 40'ıncı yılı vesilesiyle dünyaya önemli mesajlar veriliyor.

1978 yılında 11. ÇKP Merkez Komitesi 3. Genel Kurulu'nun düzenlenmesiyle birlikte Çin'in reform ve dışa açılma yolunda ilerlemeye başladığına dikkat çekilen yazıda, Çin halkının ÇKP'nin liderliğinde refah ve kalkınma alanında destan yazdığı belirtildi.

Bir dönem “yerküreden dışlanma riskiyle karşı karşıya bulunan” Çin'in, günümüzde dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumuna sıçradığına işaret edilen yazıda, Çin'in nihayet “çağı yakalama” sürecinden “çağa öncülük etme” sürecine girdiğine vurgu yapıldı.

Yazıda, ÇKP 18. Genel Kongresi'nin düzenlenmesiyle birlikte, merkezinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi'nin, reformları eşi görülmemiş boyutta kapsamlı şekilde derinleştirdiği ve Çin'e özgü sosyalizmde yeni döneme girildiği ifade edildi. Günümüzde, reform ve dışa açılmanın yine çağdaş Çin'in en büyük özelliği olduğuna dikkat çekilen yazıda, bu politikayı sürekli ilerletmenin de Çin halkının ortak arzusu ve Çin ulusunun yeniden canlanmasının gerçekleşmesi için kritik bir nokta olduğu kaydedildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor