Çin'den Kanada ve ABD'ye tepki

2018-12-17 19:20:16 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kanada'ya, yasa dışı şekilde tutuklanan Çin vatandaşını derhal serbest bırakma ve söz konusu kişinin yasal hak ve çıkarlarını koruma çağrısı yaptı. Bakanlık ayrıca, ABD'den de ilgili kişiye yönelik tutuklama kararını derhal iptal etmesini istedi.


Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ABD ve Kanada dışişleri bakanları arasında gerçekleştirilen diyalog esnasında, Çinli bir şirketin üst düzey yöneticisini hukukun üstünlüğü ilkesi ve ilgili uluslararası anlaşmalar doğrultusunda tutukladıklarını belirtti. Freeland, Kanada'nın ve ABD'nin hukukun üstünlüğüne ve uluslararası kurallara uyan ülkeler olduğunu kaydetti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise aynı toplantıda, Kanada vatandaşlarının “yasa dışı şekilde” tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, söz konusu demeçlere cevaben açıklamalarda bulundu.


Hua, “Böyle bir olay yaşandıktan sonra ABD ve Kanada'nın hukukun üstünlüğüne ve uluslararası kurallara uydukları iddiasında bulunmaları şaşırtıcıydı. Bana göre bu, 'Kral Çıplak' hikayesinin modern bir versiyonudur. Yaptıkları şey için ne tür 'meşru' bir kıyafet giyerlerse giysinler, gerçekleri ve hukukun üstünlüğünü göz ardı ettiklerini saklayamazlar. Bu, bütün dünyayı güldürüyor.” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor