Çin ile Tayland'dan işbirliğini derinleştirme sözü

2018-12-17 10:48:39 CRI

Çin ile Tayland'dan işbirliğini derinleştirme sözü

Çin ve Tayland dışişleri bakanları arasında dün yapılan görüşmede, ikili işbirliğinin derinleştirilmesi ve Çin-Tayland arasındaki demiryolunun inşasının hızlandırılması konularında uzlaşıldı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Laos'un Luang Prabang kentinde düzenlenen 4. Lancang-Mekong İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı esnasında Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ile görüştü.

Wang Yi, görüşmede Çin-Tayland ilişkilerinin iyi yönde gelişme gösterdiğini, iki ülke arasında üst düzey temaslar ve çeşitli alanlarda yakın işbirliği sağlandığını belirtti. Wang, işbirliğinin iki halka somut yararlar getirdiğini ve dostluğu derinleştirildiğini söyledi.

Çin'in Tayland'la iletişimi ilerletmeye, işbirliğinin derinleşmesi için uygun planlamalar yapmaya hazır olduğunu ifade eden Wang, Çin-Laos-Tayland demiryolunun kısa sürede tamamlanabilmesi için Çin-Tayland demiryolunun inşasını hızlandırmayı ve üçüncü taraflardaki işbirliği alanlarını keşfetmeyi istediklerini dile getirdi.

Önümüzdeki yıl ASEAN'ın dönem başkanlığı görevini üstlenecek Tayland'ın liderliğinde yürütülecek çalışmalara destek vereceklerini ifade eden Wang, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'na dair istişareleri ASEAN üyeleriyle birlikte ilerletmeyi arzuladıklarını kaydetti.

Taylandlı mevkidaşıyla görüşmesinde, Çin'in Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) müzakerelerinin en kısa sürede tamamlanması için çalışacağına da işaret eden Wang Yi, Doğu Asya'nın ekonomik entegrasyonunun hızlandırılacağını, tek taraflılığa ve ticarette korumacılığa birlikte karşı çıkılacağını vurguladı.

Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, görüşmede ülkesinin Çin'le üst düzey temasları sürdürmeyi, ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştirmeyi arzuladığını belirtti.

Don Pramudwinai, Çin-Tayland demiryolu inşasının devam etmesini ve Kuşak ve Yol çerçevesinde üçüncü taraflardaki işbirliğinin genişletilmesini istediklerini dile getirdi.

Ülkesinin, dönem başkanı olarak ASEAN'ın ve ASEAN-Çin ilişkilerinin gelişmesi için yapıcı rol oynayacağına işaret eden Taylandlı bakan, RCEP müzakerelerinin tamamlanması, bölgesel barış, istikrar, refah ve kalkınmanın sağlanması için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Wang Yi, aynı gün Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Nam Hong, Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham Binh Minh ve Myanmar Uluslararası İşbirliği Bakanı Kyaw Tint ile de ikili görüşmelerde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor