Katowice iklim zirvesi sona erdi

2018-12-16 15:26:11 CRI

Polonya'nın Katowice kentinde 3 Aralık'tan beri devam eden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi (COP24) yayınlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

2015 yılında kabul edilen Paris İklim Anlaşması'nın bir anlamda yol haritasının oluşturulduğu Katowice Bildirgesi 196 ülkenin oy birliğiyle kabul edildi.

Konferansta kapsamlı, dengeli ve güçlü sonuçlar elde edilerek Paris Anlaşması'nda yer alan çeşitli maddeler yerine getirildi. Tüm bunlar “adalet, ortak, ancak farklı sorumluluk” ilkesini yansıtarak, farklı ülkelerin kendilerine özgü durumlarına önem vererek anlaşmanın yürütülmesine temel attı.

Konferansta çok taraflılığın kararlılıkla izlenmesi, Paris Anlaşması'nın yerine getirilmesi, iklim değişikliğiyle mücahalenin güçlendirilmesi gibi olumlu sinyaller verildi. Yeşil ve düşük karbonlu bir dünyaya dönme eğilimine vurgu yapılan iklim zirvesinde, ülkelerin küresel iklim yönetişimi niyeti güçlendirildi.

Zirvenin başarıyla geçmesine katkı yapan Çin heyeti, uluslararası toplumun takdirini kazandı.

Çin heyetine başkanlık eden Çin İklim Değişikliğiyle Mücadele Özel Temsilcisi Xie Zhenhua, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliği protokolü icra direktörü Espinosa, iklim zirvesi başkanı Kurtyka gibi isimlerle görüşerek, Paris anlaşmasına dair Çin'in önerilerini ortaya koydu.

İklim zirvesi sırasında “Çin Köşesi” açan Çin heyeti, düşük karbonlu gelişme, karbon piyasası ve dönüştürülebilir enerji gibi alanları içeren 25 oturum düzenleyerek Çin'in iklim değişikliğiyle mücadele, yeşil ve düşük karbonlu gelişmeyle ilgili başarılarını açıkladı. Tüm bunlar, Çin'in küresel ekolojik medeniyet inşasını hızlandıran ve insanlığın kader ortaklığı hedefini gözeten sorumlu bir büyük ülke olduğunu bir kez daha gösterdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor