Çin, Afganistan ve Pakistan arasında kapsamlı mutabakat

2018-12-16 15:24:27 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen Çin-Afganistan-Pakistan dışişleri bakanları görüşmesine katıldı.

Wang Yi toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üçlü görüşmenin başarıyla tamamlandığını, taraflar arasında çeşitli konularda fikir birliği sağlandığını belirtti.

Buna göre üç ülke terörle mücadele ve güvenlik alanlarında işbirliğini güçlendirecek. Bu bağlamda imzalanan terörle mücadele işbirliği muhtırasının gereği yerine getirilecek.

Taliban'ın bir an önce yeniden müzakere masasına dönmesi sağlanacak. Afganistan barış görüşmeleri ilerletilecek ve bu süreçte Afgan hükümetinin başat konumu desteklenecek.

Diğer yandan üçlü görüşme kapsamında Afganistan ve Pakistan ilişkilerini iyileştirecek ve barış içinde bir arada yaşamayı sağlayacak bir eylem planı hazırlamayı kararlaştırdı.

Üç ülke personel değişimi ve eğitim alanında işbirliğine devam edecek, altyapı tesisleri inşası aktif şekilde sürecek. Kuşak ve Yol girişiminin inşası hızlandırılarak, bölgesel bağlantı şebekesi güçlendirilecek, ekonomik gelişme hızlandırılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor