Güven Sak: Çin'in ekonomik reformu bir efsanedir!

2018-12-15 14:47:55

Türk ekonomist ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İcra Direktörü Güven Sak, Çin'in ekonomik reformunun efsanevi bir hikaye olduğunu ve Çin'in kalkınma örneğinin diğer gelişmekte olan ülkeler için öğretici anlam taşıdğını kaydetti.

Güven Sak, Çin'in Xinhua ajansına verdiği röportajda, Çin'in kalkınma deneyiminin araştırmaya değer olduğunu ifade ederek, Çin'in kısa zamanda büyük bir nüfusu yoksulluktan kurtardığını ve dünyanın ikinci ekonomisi haline geldiğini hatırlattı.

Çin ve Türkiye'nin ekonomik reformlarının hemen hemen 1970'li yılların sonunda başladığını ancak farklı tarz ve yol seçildiğini dile getiren Güven Sak, Çin'in daha kontrollü ve kademeli reformlarla ekonomik dönüşümü gerçekleştirdiğini belirtti.

Güven Sak, Çin'in teknolojik inovasyon ve sürdürülebilir kalkınma gibi alanlarda da başarılı olduğuna ve yapay zeka alanında dünyanın ilerisinde bulunduğuna dikkat çekti. Güven Sak ayrıca, küreselleşmenin yürütülmesi ve küresel yönetişimin ilerletilmesinde Çin'in en iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiye de değinen Güven Sak, iki ülkenin iki taraflı işbirliğini artırmakla birlikle Afrika gibi başka bölgelerde yatırım ve işbirliğini başlatması önerisinde bulundu.

Güven Sak, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) yeni değişim ve risklere karşı koyabilmek için reforma ihtiyaç duyduğunu da vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor