Çinli temsilci: Afrika'nın başat gücüne saygı gösterilmeli

2018-12-15 14:26:24

Çinli temsilci: Afrika'nın başat gücüne saygı gösterilmeli

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası toplumun, tehdit altındaki Orta Afrika ülkelerini desteklerken Afrika'nın başat gücüne saygı göstermesi ve bölgenin uzun vadeli asayişe kavuşturulması için güvenliğe ve istikrara dayalı ekonomik kalkınmanın sağlanması gerektiğini kaydetti.

Wu Haitao, önceki gün BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, son günlerde Orta Afrika ülkelerinde siyasi anlamda olumlu ilerlemeler kaydedildiğini ancak Tanrının Direniş Ordusu (LRA) ve Boko Haram gibi silahlı güçlerin ve terör örgütlerinin hala bölge ülkeleri için ciddi tehdit oluşturduğunu ifade etti. Wu Haitao, uluslararası toplumun buna yönelik ilgisini artırması ve bölge ülkelerini desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Son yıllarda Afrika Birliği ve Orta Afrika Ekonomik Topluluğu gibi bölgesel ve alt bölgesel örgütlerin ortaklaşa kıtanın sorunlarnı çözmeye çalıştığını dile getiren Wu Haitao, uluslararası toplumun ilgili ülkelerin görüşlerini dinlemesi ve Orta Afrika ülkelerinin özgür bir şekilde sorunları çözme yeteneğini artırması gerektiğine dikkat çekti.

Wu Hitao, BM'nin arabuluculuğunu ve önleyici diplomasisini takdirle değerlendirdiklerini ve desteklediklerini ifade ederek, Orta Afrika bölgesinin bir an önce barışa ve istikrara kavuşması için bölge ülkelerinin silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize suçlarla mücadele kabiliyetinin artırılması çağrısı yaptı.

Wu Haitao ayrıca, Orta Afrika ülkelerinin ekonomik zorlukları aşmasında ve insani durumu iyileştirmesinde oynadıkları yapıcı rolü sürdürmeye hazır olduklarını da açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor