‘Afrika'da kimin ne hesabı var herkes görüyor'

2018-12-14 19:18:44 CRI

Çin, uluslararası toplumun Afrika'yla işbirliğini geliştirmesi çağrısı yaptı. Çin dışişlerinden yapılan açıklamada, Afrika'ya saygı temelinde yatırımı artırıp kıtanın gelişiminin desteklenmesi istendi.

ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, yönetimin yeni Afrika stratejisini açıkladı. Bolton, Çin ve Rusya'yı Afrika'da “yağmalama” yapmakla suçlayarak, bunun ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği iddiasında bulundu. Bolton, ABD'nin yeni stratejisinin, Çin'in Afrika'da günden güne artan etkisine bir karşılık olduğunu da sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, konuyla ilgili olarak bugünkü olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Afrika'da barış ve kalkınmanın desteklenmesinin, uluslararası toplumun ortak görevi olduğuna dikkat çekti.

Sözcü Lu Kang, ‘Kim Afrika'nın refahına katkıda bulunuyor, kim başka amaçlar için girişimde bulunuyor, bunu herkes takdir etmektedir' dedi.

Çin'in Afrika'yla uluslararası işbirliğini desteklediğine işaret eden sözcü, ancak bu işbirliğinin Afrika'nın iradesine saygı gösterme, kıtanın ihtiyaçlarını karşılama ve siyasi koşul koymama ilkeleri temelinde geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sözcü, Çin'in Afrika'yla işbirliğinin Afrika'nın kalkınmasına büyük katkı sağladığını ve Afrika halkına yarar getirdiğini, bu nedenle Afrika halkı arasında genel kabul gördüğünü ifade etti.

Çin-Afrika işbirliğinin uluslararası toplumun Afrika'yla işbirliğine elverişli koşullar sağladığını söyleyen sözcü, Çin'in Afrika'yla dostluk ve karşılıklı yarar temelinde işbirliğini güçlendireceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor