Çin'den ABD'ye tepki: Tibet tüm ziyaretçilere açık bir bölgedir

2018-12-14 19:18:06 CRI

ABD Kongresi'nin 2018 Karşılıklı Tibet'e Giriş yasa tasarısını onaylamasına Çin'den tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, söz konusu yasa tasarısının gerçekleri yok saydığını ve Çin'in içişlerine müdahale ettiğini kaydederek, bu girişime kararlılıkla karşı çıktıklarını ve memnuniyetsizliklerini ABD tarafına ilettiklerini belirtti.

Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Tibet'le ilgili konuların Çin'in içişi olduğunu ve başka ülkelerin bölgeye müdahale etmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Yabancı personelin Tibet'e girmek istemesi durumunda normal kanalla işlem yapabileceğini dile getiren Lu Kang, her yıl çok sayıda Çinli ve yabancının Tibet'i ziyaret etiğini ve Tibet'te ticaret yaptığını hatırlattı.

Lu Kang, 2015 yılından bu yana yaklaşık 40 bin ABD'li personelin Tibet'e gittiğine ve ABD Temsilciler Meclisi'nin azınlık parti lideri ve senatörü gibi temsilcilerin Tibet'i ziyaret ettiğine işaret etti. Lu Kang, ABD Kongresi'nden geçen yasa tasarısının Çin'e yönelik eleştirilerini, Çin hükümeti ve halkının asla kabul edemeyeceğini de ifade etti.

Lu Kang ayrıca, Çin-ABD ilişkisine ve iki ülkenin önemli alandaki işbirliğine zarar vermemek için ABD'nin ilgili birimlerinin gerekli tedbirleri alarak söz konusu yasa tasarısının imzalanıp yasalaşmasına engel olması çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor