Analiz: 2019'da Çin ekonomisinin 3 şifresi

2018-12-14 19:14:55 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu (Politbüro) dün kritik bir toplantı düzenledi. Toplantının önemli gündem maddelerinden biri, Çin'in 2019'daki ekonomik çalışmalarının analiziydi.

Mevcut karmaşık uluslararası ortamda önümüzdeki yıl Çin'i nasıl bir ekonomik görünüm bekliyor? Ekonomi nasıl gelişecek? Bu sadece Çin'i değil, küresel ekonomik büyüme beklentilerini de ilgilendiriyor. Toplantının ardından açıklanan içeriğe bakıldığında, atlanmaması gereken 3 anahtar kavram dikkat çekiyor.

1 - İstikrarlı ilerleme

Çin, bu yılın başından bu yana, Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin vurguladığı istikrarlı ilerleme için çalışma ruhuna uygun olarak dış çevrede meydana gelen köklü değişikliklere yanıt verdi: Büyük riskleri önleme, yoksullukla isabetli mücadele ve hava kirliliğiyle mücadele dahil üç temel alanda ilk sonuçlar elde edildi, arz yanlı reform ilerletildi ve halk daha fazla fayda gördü.

2019 sadece Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü değil, aynı zamanda ÇKP'nin orta halli refah toplumu hedefinin kapsamlı şekilde gerçekleştirilmesi bakımından da önemli bir yıl. Dolayısıyla istikrar içinde ilerleme dengesini gözetmek oldukça önem taşıyor.

Politbüro toplantısında "istihdam, finansman, dış ticaret, yabancı yatırım, ulusal yatırım ve beklentileri istikrara kavuşturmak", "sürdürülebilir ve sağlıklı ekonomik kalkınmayı ve genel sosyal istikrarı sürdürmek" önerilerinde bulunuldu ve "stratejik iradeyi koruyarak istikrara odaklanılması" istendi.

Tüm bu bilgiler, ÇKP'nin karar verici mekanizmasının, mevcut iç ve dış ortamdaki değişiklikleri derin şekilde kavradığını ve bu değişikliklere karşılık verme konusunda özgüveni bulunduğunu yansıtmaktadır. Özellikle artan küresel ticaret sürtüşmeleri ve dünya ekonomik büyümesindeki belirsizliklerin artması bağlamında, Çin için “istikrar” kelimesi özellikle önemlidir. Aynı zamanda Çin'in istikrarlı büyümesi, kaçınılmaz olarak dünya ekonomik büyümesinin motoru olmaya devam edecektir.

2 - Yüksek kaliteli gelişme

Kasıma ayında ilki düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda (CIIE) yaptığı açılış konuşmasında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, mevcut uluslararası ve yerel ekonomik koşullar altında Çin'in ekonomik kalkınmasının bazı önemli çelişkiler ve problemlerle karşılaştığını, bazı alanlarda belirsizliğin arttığını söyledi. Xi, zorlukların artmış olmasına rağmen, genel olarak bunların ilerleme sürecinde karşılaşılan problemler olduğunu ve bunları çözmek için önlemler aldıklarını, bu önlemlerin de zaten sonuç vermeye başladığını kaydetti.

Xi Jinping'in bahsettiği önlemlerden en en önemlisi yüksek kaliteli kalkınmanın sağlanması. ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu toplantısında, bu yıl Çin'in yüksek kaliteli kalkınma için çalışmalar yürütüldüğüne ve halkın daha fazla fayda gördüğüne işaret edildi. 2019'da “yüksek kaliteli kalkınma” ve “halkın kazanma, mutluluk ve güven duygusunu artırmak”, Çin'in ekonomik büyümesinin temel hedefidir. Bu nedenle, Çin gelecek yıl arz yönlü yapısal reformlara bağlı kalmaya devam edecek. Temel çizgi, piyasa odaklı reformların derinleştirilmesinde, yüksek seviyeli dışa açılmanın genişletilmesinde ve modern bir ekonomik sistem inşasının hızlandırılmasında ısrarcı olmaktır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor