2018'de %6,5'lik büyüme garanti

2018-12-14 16:57:06

2018'de %6,5'lik büyüme garanti

Çin Ulusal İstatistik Bürosu sözcüsü Mao Shengyong, bugün Beijing'de yaptığı açıklamada, Kasım ayında Çin ekonomisinin istikrarlı gelişme eğilimini koruduğunu, yıllık %6,5 büyüme hedefine ulaşılması için hiç şüphe kalmadığını belirtti.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün açıklanan rakamlara göre, Kasım ayında Çin'de hizmet sektörü istikrarlı şekilde büyüdü, sektöre yatırımda büyüme hızı arka arkaya 3 aydır yükseldi. İstihdam durumu ise beklenenden daha iyi seviyede. İşletmelerin borç oranı ve maliyesi geçen yılın aynı ayına oranla azaldı.

Mao Shengyong, küresel ekonomik büyüme ivmesinin azaldığı bir dönemde, Çin'de ekonomik büyüme, istihdam ve mal fiyatı gibi başlıca ekonomik endekslerde istikrarlı performans gösterildiğini, ekonomik işleyişin rasyonel boyutta olduğunu kaydetti.

Çin ekonomisinin istikrarlı gelişme eğiliminin sürdüğüne işaret eden Mao Shengyong, yeni dinamiklerin hızla geliştiğini, modern hizmet sektörünün büyüdüğünü, imalat sektörüne yatırım ve halklar arası yatırımda sürekli yükselme eğiliminin korunduğunu hatırlattı. Mao, tüm bunların 2019 yılındaki ekonomi işleyişine elverişli temel attığını da sözlerine ekledi.

Mao, Çin'de istihdam, finans, dış ticaret ve dış yatırımın istikrarlı seviyede tutulması, piyasaya güvenin artırılmasıyla ilgili politikaların uygulanmasıyla, Çin'de sanayi işleyişinde nispeten istikrarlı büyümenin korunacağını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor