Çin'den Paris Protokolü görüşmelerini hızlandırma çağrısı

2018-12-14 15:41:48 CRI

Polonya'nın Katowice kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı'nda, Paris Protokolü'ne ilişkin görüşmelerde son aşamaya gelindi. Çin'in İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Xie Zhenhua, dün düzenlenen basın toplantısında konferans hakkında bilgi verdi.


Paris Protokolü'nün yerine getirilmesini hedefleyen detaylı kurallara ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının çeşitli tarafların ortak isteği olduğuna işaret eden Xie, söz konusu süreci hızlandırmak amacıyla, çok taraflılığı ve Paris Protokolü'nü destekleyen diğer ülkelerle işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.


Xie, Paris Protokolü'nün bütün maddelerinin kapsamlı ve doğru şekilde yerine getirilmesinin sorunun çözümünde kilit öneme sahip olduğunu söyledi.


Xie, şu an görüşmelerde yaşanan birçok zorluğun, bazı gelişmiş ülkelerin Kyoto ile Paris protokollerinde gelişen ülkeler için belirlenen taahhütleri yerine getirmemesinden kaynaklandığını vurguladı.


Ekonomisinin gelişmesiyle birlikte Çin'in enerji ihtiyaçlarının da arttığına ve buna rağmen şu an Çin'de yükselen enerjilerin esas olarak doğalgaz ve yenilenebilir enerjiden oluştuğuna dikkat çekti. Kömürün primer enerjideki payı 2005 yılında 72 iken, bu rakamın geçen yıl 60'a kadar düştüğünü aktaran Xie, söz konusu payın 2030 yılına kadar yüzde 45'e indirilmesinin beklendiğini dile getirdi.


Xie, gelişen bir ülke olarak Çin'in iklim değişikliğini göğüsleme konusunda yaptığı katkıların gelişen ülkelerden az olmadığını ifade etti.


ABD'nin Paris Protokolü'nden çekilmesine de değinen Xie, ABD'nin birçok işbirliği alanında önemli bir ülke olduğunu, dolayısıyla bir an önce iklim değişikliği alanına tekrar yönelip, önderlik rolü oynamasını umduklarını kaydetti.


Xie son olarak, “yeşil ve düşük karbon”un dünya kalkınmasının akımı olduğunu ve ülkelerin ancak bu doğrultuda ilerlemesi durumunda sürdürülebilir gelişmeyi gerçekleştirebileceğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor