‘İran nükleer anlaşması bir çok taraflılık kazanımıdır'

2018-12-13 19:41:37

‘İran nükleer anlaşması bir çok taraflılık kazanımıdır'

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, İran nükleer sorununa ilişkin nihai anlaşmanın, çok taraflılığın önemli bir kazanımı olduğunu belirterek, anlaşmanın kapsamlı ve etkin bir şekilde uygulanması gerektiğini açıkladı.

Ma Zhaoxu, dün Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) İran nükleer sorunuyla ilgili düzenlenen açık oturumda, anlaşmanın uluslararası toplumun ortak menfaatine uygun olduğunu kaydetti.

Ma, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) İran'ın nükleer anlaşmanın gereklerine uygun olarak taahhütlerini yerine getirdiğini 13 kez tespit ettiğini ifade etti.

Anlaşmanın uygulanmasında kritik bir dönemde bulunulduğunu ve İran'ın anlaşmayı uygulamak için harcadığı çabaları takdirle değerlendirdiklerini kaydeden Ma Zhaoxu, İran'ın anlaşmaya riayet etmeyi sürdürürken diğer tarafların da verdikleri sözleri yerine getirmesini ümit ettiklerini belirtti.

ABD'nin anlaşmadan çekilmesi ve yaptırım kararından üzüntü duyduklarını dile getiren Ma Zhaoxu, ilgili tarafların İran'la normal ekonomik ile ticari işbirliğini sürdürmede karşılaşılan zorlukları çözmeleri çağrısında bulundu.

“İran, anlaşmayı ve BMGK kararlarını yerine getirerek nükleer silah geliştirme niyetinde olmadığını defalarca açıklamıştır” sözlerini kullanan Ma Zhaoxu, İran'ın bu tutumuna önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor