Çin'den DTÖ'de reforma destek

2018-12-13 19:34:30

Çin, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) değerini ve temel ilkelerini korumak, itibarını yükseltmek için örgütün üyeleriyle birlikte çaba harcayacak. Ayrıca dışa açılma seviyesini yükselterek, uluslararası toplumla dışa açık bir dünya ekonomisinin tesis edilmesine katkıda bulunmaya devam edecek.

2018, Çin'in DTÖ'ye katılımının 17. yılı. DTÖ sözcüsü kısa süre önce yaptığı açıklamada Çin'in örgüte kabul edilmesinin son derecede önemli olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, DTÖ'ye katılmanın, reform ve dışa açılma sürecinde bir kilometre taşı olarak, Çin'de ve dünyada derin etkiler yarattığını belirtti. Sözcü, Çin'in 17 yılda DTÖ'ye katılmadan önce verdiği tüm sözleri hayata geçirerek, küreselleşmeye entegre olduğunu dile getirdi.

Sözcü Lu Kang, çok taraflı ticaret sistemini ve DTÖ'nün küresel ekonomik yönetişimde büyük rol oynamasını destekleyen Çin'in dünyayla kalkınma fırsatları paylaştığına, dünya ülkelerinin ticari gelişmesine katkıda bulunduğuna işaret etti.

Ancak çoğu ülke Çin'in katkısını olumlu karşılarken az sayıda ülke Çin'in DTÖ'ye katılma protokolünün 15. maddesini uygulamayı reddediyor ve Çin'in adaletsiz muamele görmesine yol açıyor.

Sözcü Lu Kang, bugün çok taraflı ticaret sisteminin kritik bir kavşakta bulunduğunu, tek taraflılık ve korumacılık baskısına karşı Çin'in çok taraflılığı izleyeceğini ve DTÖ'de reform yapılmasını destekleyeceğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor