“BASIC grubu” ülkeleri Paris Anlaşması'ndan ümitli

2018-12-13 19:22:13 CRI

Polonya'nın Katowice kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı sürüyor. Taraflar müzakerede teknik konulardan siyasi konulara geçti.

"BASIC grubu" olarak da adlandırılan Çin, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'nın temsilcileri, dün düzenlenenen ortak basın toplantısında, konferansta Paris Anlaşması'nın yürütülmesiyle ilgili ayrıntıların nihai olarak kararlaştırılabilmesine güvenle baktıklarını belirttiler.

Çin'in İklim Değişikliği İşleri Özel Temsilcisi Xie Zhenghua, basın toplantısında yaptığı konuşmada, müzakerede fikir ayrılıkları mevcut olduğunu hatırlatarak tarafların daha yapıcı ve esnek olmaları gerektiğini belirtti.

Xie, tarafların Paris Anlaşmasında belirlenen maddeleri yerine getirerek anlaşmanın yürütülmesiyle ilgili kapsamlı ayrıntıları belirlemek için çaba göstermeleri gerektiğini savundu.

Konferansın dünyaya çok taraflılığın etkinliğini gösterme fırsatı olduğunu vurgulayan Güney Afrika temsilcisi Derek Hanekom, anlaşmanın yürütülmesiyle ilgili ayrıntıların ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

Temsilciler ayrıca tüm ülkelere bir an önce 2020 yılından önce niyet edilmiş ulusal katkıları (INDC) yerine getirilmesi, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine müdahale kabiliyetinin yükseltilmesi için sermaye ve teknik destek sağlanması konularında taahhütlerini yerine getirme çağrısında bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor