Xi'den işbirliğine dayalı ortak kazanç vurgusu

2018-12-13 10:32:48 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Imperial Springs Uluslararası Forumu'na katılmak üzere Beijing'de bulunan yabancı konuklarla görüştü.

Xi Jinping görüşmede, Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana geçen 40 sene boyunca kaydedilen başarılar ve yeni önlemler hakkında bilgi verdi.

Xi, Çin ekonomisinin yeni dönemde en büyük özelliklerinden birinin hızlı büyümeden kaliteli büyümeye dönüşmesi olduğuna işaret etti. Xi, daha dengeli ve daha yeterli gelişmek için reformun daha da derinleştirilmesi ve dışa açılmanın daha da genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Şu an Çin ekonomisinin genel olarak istikrarlı olduğuna işaret eden Xi, Çin'in yine dünyanın en büyük gelişen ülkesi olduğunu ve Çin halkını mutlu bir hayata kavuşturmanın Çin'in en büyük hedeflerinden biri olarak belirlendiğini vurguladı. Xi, Çin ekonomisinin uzun vadeli gelişmesine tam güven beslediklerini dile getirdi.

Çin'in uluslararası düzeni her zaman aktif şekilde koruduğunu vurgulayan Xi, Çin'de uygulanan reform ve dışa açılmanın, ancak işbirliğine dayalı ortak kazanç ilkesinde ısrar edilmesi durumunda ulusal kalkınmanın sürdürülebileceğini kanıtladığının altını çizdi.

Xi, Çin tarafından ortaya koyulan Kuşak ve Yol inisiyatifinin uluslararası toplumun işbirliğine dayalı ortak kazancı gerçekleştirmesi için bir platform sağladığını aktardı.

Temeli Çin'de atılan inisiyatifin tüm dünyaya ait olduğunu belirten Xi, dünya ülkelerini Kuşak ve Yol'un ortaklık ağına katılmaya davet etti.

Xi ayrıca, Çin'in yeni tip uluslararası ilişkilerin inşasını ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasını hızlandırmasının amacının da dünya ülkeleri arasında işbirliğine dayalı ortak kazancın gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi.

Çin Halkı Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği ile Avustralya-Çin Dostluk Derneği tarafından ilk kez 2014 yılında düzenlenen Imperial Springs Uluslararası Forumu'na birçok ülkeden eski siyasi liderler, uzmanlar ve ticaret yöneticileri davet edildi.

Forumun bu yılki ana teması ise, “Reform ve Dışa Açılma ile İşbirliğine Dayalı Ortak Kazanç” olarak belirlendi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor