Haber Analiz: Çin insan haklarında yenilikçi fikirlere sahip

2018-12-12 20:40:10 CRI

Çin hükümeti 12 Aralık günü “40 yıllık reform ve açılma sürecinde Çin'de insan haklarının gelişimi” adlı bir beyaz kitap yayımladı.

8 bölümden oluşan rapor zengin içeriğiyle 40 yılda insan hakları alanında elde edilen başarıları gözler önüne sererken, medeniyet tarihinde kaydedilen yeni mucize ve deneyimleri de gösteriyor.

"İnsan hakları", 17. ve 18. yüzyılda feodal diktatörlükle mücadele sürecinde Avrupa burjuvazisi tarafından önerilen siyasi bir teori. Kavramın amacı teokrasi ve monarşiye karşı mücadeleydi. O dönem için ideolojik etkisi büyüktü. Buna karşın kavramın başlangıcında keskin tarihsel ve sınıfsal kısıtlamalar mevcuttu. Bu nedenle insan hakları korumada evrensel model ve standartlar belirlemek mümkün değil. Hal böyle olunca bazı ülkelerin insan haklarını bahane ederek diğer ülkelerin içişlerine karışması kabul edilemez.

Peki, Çin'in insan hakları konsepti nedir? Beijing'de geçtiğimiz günlerde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 70. yıldönümü nedeniyle bir sempozyum düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu etkinliğe gönderdiği tebrik mesajında şu ifadeyi kullandı: “Halkın mutluluğu, en büyük insan hakkıdır.”

Xi mesajında Çin'in insan haklarının evrensel kurallarını dönemin gerçeklikleriyle birleştirerek, insan hakları yolunu ulusal şartlara uygun hale getirdiğini söyledi. İnsan merkezli bir insan hakları konsepti gözettiklerini ifade eden Xi, halkın yaşamını iyileştirmesi ve kendisini geliştirmesinin, en temel insan hakkı olduğunu belirtti. Xi'nin mesajı, insan haklarının özünü açıkladı.

Beyaz kitapta, Çin'in 40 yıllık reform deneyiminin ardından “merkezinde insan olan, insanın varlık ve kendini geliştirme haklarını öncelikli ve temel insan hakları olarak gören, insan haklarıyla ilgili hukuki çalışmalar güçlendirilerek insan hakları davasının uyumlu yürütülmesini hedefleyen” yeni bir konsept geliştirdiği kaydedildi.

Çin'in insan hakları gelişimi sadece fikirlerden oluşmuyor, aynı zamanda pragmatik ve etkili eylemler de içeriyor. Son 40 yılda Çin, insan haklarına saygı duymuş, insan haklarını korumuş, reform ve açılma sürecinde insan haklarını desteklemiştir. Bu konsept ülkenin anayasasına eklenmekle kalmamış, ulusal kalkınma stratejisi ve ülke yönetim anlayışının da önemli bir parçası olmuştur.

Yolsuzlukla mücadeleyi örnek alalım. Bu, BM'nin 2030 sürdürülebilir kalkınma gündeminin başlıca hedefi, aynı zamanda insan haklarının geliştirilmesi ve korunması için önemli bir yöntemdir. Geçen 40 yılda Çin'de yoksul nüfus 850 milyon azaldı, böylece Çin'in dünyada yoksulluğun azaltılmasına katkı oranı yüzde 70'i aştı; 1978-2017 yılları arasında, Çin'de kırsal kesimlerde yoksul nüfus 770 milyondan 30 milyon 460 bine düştü.

Yoksulluğun azaltılmasında elde edilen başarılar, sadece Çin'de insan haklarının gelişmesinin en göz alıcı simgesi olarak kalmıyor, aynı zamanda Çin'in dünya insan hakları davasının gelişmesine yaptığı önemli bir katkı olarak da hatırlanıyor.

Kısa süre önce Çin'i ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le yaptığı görüşmede, Çin'de çeşitli yerleri gezdikten sonra Çin'in reform ve dışa açılmanın 40 yılında elde ettiği ekonomik ve sosyal gelişmelere daha da hayran kaldığını belirtti. Steinmeier, özellikle 100 milyonlarca Çinlinin yoksulluktan kurtarılması, ayrıca gıda ve giyim probleminin çözülmesinin inkar edilemeyecek bir başarı olduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor