Katar: Çin'in terörle mücadele tedbirlerini destekliyoruz

2018-12-12 19:15:16

Katar: Çin'in terörle mücadele tedbirlerini destekliyoruz

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Beijing'de Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman El Tani'yle beraber Çin ve Katar hükümetler arası stratejik diyalog mekanizmasının ilk toplantısına başkanlık etti.

Wang Yi, bu yıl Çin ile Katar arasında diplomatik ilişki kurulmasının 30. yıldönümünün kutlandığını ve hükümetler arası stratejik diyalog mekanizmasının başlatılmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Katar'la üst düzey temasları artırmaya ve karşılıklı siyasi güveni derinleştirmeye hazır olduklarını dile getiren Wang Yi, iki taraflı esas işbirliği alanları ve öncelikli projeleri için genel planlar yapmak ve stratejik ilişkinin içeriğini zenginleştirmek istediklerini belirtti. Wang Yi, Çin-Katar ilişkisinin yeni bir 30 yıllık döneme girmesini sağlamak istediklerine işaret etti.

Wang Yi, iki tarafın Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası fırsatıyla kalkınmada stratejik kenetlenmeyi ilerletebileceğini, enerji, yüksek teknoloji, yatırım ve finans gibi alanlarda karşılıklı çıkara ve ortak kazanca dayalı işbirliğini yürütebileceğini kaydetti.

Öte yandan iki ülke arasında turizm alanındaki işbirliğinde de ciddi bir ilerleme kaydedildi; Çin ile Katar arasında karşılıklı vize muafiyeti anlaşması 21 Aralık'ta yürürlüğe girecek.

Muhammed bin Abdulrahman El Tani, Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını ve Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini söyledi.

Tani, Çin'in diyalog yoluyla sorunların çözümünden yana olmasını ve Ortadoğu ve Körfez bölgelerinde barış ve istikrarda oynadığı olumlu rolü takdirle değerlendirdiklerini belirtti.

Wang Yi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde terörle mücadele çalışmaları ve aşırılığın önlenmesi alanlarında alınan tedbirler ve elde edilen başarılar hakkında da bilgi verdi.

Muhammed bin Abdulrahman El Tani, terörizmin tüm insanlığın ortak düşmanı olduğunu dile getirerek, ulusal güvenlik ve istikrarın korunması, terörizmin ve aşırılığın önlenmesi alanlarında Çin'in aldığı önlemleri desteklediklerini ve Çin'le güvenlik ve terörle mücadele konularında işbirliğini artırmaya hazır olduklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor