Çin'de insan haklarına ilişkin beyaz kitap yayınlandı

2018-12-12 11:37:36 CRI

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, Çin'de son 40 yılda insan hakları alanında kaydedilen gelişmelerin açıklandığı bir beyaz kitap yayınladı.

“Reform ve Dışa Açılmanın Uygulanmasından Bu Yana Geçen 40 Yıl Boyunca Çin'de İnsan Hakları Alanında Yaşanan Gelişmeler” başlıklı beyaz kitapta, reform ve dışa açılmanın ÇKP önderliğinde gerçekleştirilen yüce bir devrim olduğuna ve çağdaş Çin'in kaderini belirleyen kilit bir önlem niteliği taşıdığına işaret edildi.

Reform ve dışa açılma politikası sayesinde sosyal üretim güçlerinin büyük ölçüde serbest bırakıldığının vurgulandığı beyaz kitapta, bu süre zarfında ayrıca Çin'e özgü sosyalizm yolunun keşfedildiği ve Çin'in insan hakları davasının gelişiminde yeni bir sayfa açıldığı kaydedildi.

Beyaz kitapta, insan haklarına saygı gösterilmesinin ve insan haklarının korunmasının anayasanın en önemli ilkesi olarak belirlendiği ifade edildi.

Çin'in insan hakları alanındaki temas ve işbirliğini son 40 yılda geniş bir şekilde geliştirdiğine dikkat çekilen beyaz kitapta, Çin'in uluslararası insan hakları yükümlülüklerini yerine getirdiği, bu alandaki uluslararası çalışmalara kapsamlı olarak katıldığı, küresel insan hakları yönetişim sistemindeki reformları desteklediği ve insanlık için kader ortaklığı inşasını ilerleterek, dünyadaki insan hakları çalışmalarının gelişimine yeni katkılarda bulunduğu belirtildi.

Beyaz kitapta insan haklarına daha yeterli güvence sağlanmasında hala birçok zorluk ve meydan okumayla karşılaşıldığı da kaydedildi. Merkezinde Xi Jinping'in olduğu ÇKP Merkez Komitesi'nin, Çin halkının “İki Yüz Yıllık” hedefini ve Çin ulusunun kalkınmasını gerçekleştirmek için çalıştığına işaret edilen beyaz kitapta, bütün bu çabaların sürdürülmesiyle Çin halkının haklarının kesinlikle daha iyi ve yüksek düzeyde korunacağına inanıldığı ifade edildi.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor