“Çin, karşılıklı saygı temelinde insan hakları diyaloğuna açık”

2018-12-12 10:54:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, ülkesinin diğer ülkelerle karşılıklı saygı temelinde insan hakları diyaloğuna ve temaslarına her zaman açık olduğu belirtildi.


Almanya basınında yer alan bazı haberlerde, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in Çin liderleriyle önceki gün yaptığı görüşmelerde Çin'in insan hakları sorununu dile getirdiği ifade edildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang dün düzenlenen olağan basın toplantısında, konuyla ilgili sorulara yanıt verdi.


Lu, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang ile Steinmeier arasında yapılan görüşmelerde, Çin ve Almanya ilişkilerinde siyaset, ekonomi, kültür ile bilim ve teknoloji gibi geniş alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi, çok taraflı alanlarda temas ile eşgüdümün yoğunlaştırılması ve çok taraflılık ile serbest ticaretin korunması gibi konuların ele alınarak, birçok fikir birliğine varıldığına işaret etti.


Çin ile Almanya arasındaki iletişim ve işbirliğinin içeriklerinin çok zengin olduğunu dile getiren Lu, iki ülke liderleri arasında sıkı temasların bulunduğunu ve ele alınan konuların da geniş olduğunu, bunlar arasında insan haklarının korunması, mülteci ile göçmenler ve dijital gelişmelerin getirdiği tehditler gibi konuların da yer aldığını ifade etti.


Lu, farklı tarihe, kültüre ve sosyal sisteme sahip Çin ve Almanya'nın bazı sorunlar üzerindeki fikirlerinin tamamen aynı olmayabildiğini, ancak karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde, yapıcı diyalog ve dostane iletişim yoluyla karşılıklı anlayışı artırabileceklerini belirtti.


Öte yandan, Çin'deki ABD Büyükelçisi Terry Branstad önceki gün “Dünya İnsan Hakları Günü” vesilesiyle yaptığı açıklamada, Çin'deki insan hakları durumuna dair suçlamalarda bulundu.


Bu konuya da değinen Lu Kang, “Büyükelçi Branstad açıklamasında, Çin'de kaydedilen büyük ilerlemelere de dikkat çekti. ABD'lilerin Çin halkının kalkınmayı ve insan haklarını ilerletmek için tercih ettikleri yolu titizlikle ve objektif bir şekilde değerlendirebilmesini umuyoruz.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor