UEA, Çin'deki karbon piyasası çalışmalarından umutlu

2018-12-11 16:09:00 CRI

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Çin'de kapsamlı bir karbon emisyonu piyasası kurulduktan sonra bu çalışmaların dünyadaki en büyük karbon piyasası niteliği taşıyacağını söyledi.

Fatih Birol dün, Polonya'nın Katowice kentinde düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı kapsamında, Çin'de karbon piyasası konulu toplantıya katıldı. Birol toplantıda, Çin'in enerji tasarrufu, emisyon azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadele alanlarında büyük başarılar kazandığını ve dünyaya büyük katkılar sunduğunu ifade etti.

Çin'de kapsamlı bir karbon emisyonu piyasası kurulduktan sonra bu çalışmaların dünyadaki en büyük karbon piyasası niteliği taşıyacağının altını çizen Birol, Çin'in ayrıca diğer gelişen ülkelerde de karbon piyasası kurulmasına ilham vereceğini belirtti.

Çin İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Xie Zhenhua ise toplantıda, karbon emisyonu ticaretinin bir piyasa mekanizması olarak, sera gazı emisyonunu kontrol altına alma hedefinin gerçekleşmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Xie, Çin'deki 7 eyalet ve kentte 2011 yılında karbon ticareti pilot çalışmaları başlatıldıktan sonra ilgili çalışmalarda büyük ilerlemeler kaydedildiğini kaydetti.

Edinilen bilgilere göre, geçen yıl dünyadaki yenilenebilir enerjinin kurulu gücünün yarısı Çin'de yer aldı. Ayrıca, aynı dönemde dünyadaki elektrikle çalışan araçların yine yarısı Çin'de üretildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor