Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin kuruluşunun 60. yıldönümü kutlandı

2018-12-10 19:16:48 CRI

Çin'de en çok etnik nüfusun yaşadığı bölge olan Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin kuruluşunun 60. yıldönümü bugün kutlandı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Başkanı Wang Yang bugün konuyla ilgili olarak düzenlenen kutlama toplantısına katıldı.

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin merkezi Nangning kentinde düzenlenen kutlama toplantısında, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, ÇKP Merkez Komitesi, Çin Ulusal Halk Meclisi, Devlet Konseyi, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı ve Çin Merkezi Askeri Komisyonu'nun kutlama mesajını okudu.

Yao ve Miao dahil 11 etnik grup nesilden nesle Guangxi'de yaşamaktadır.

Verilere göre 2017 yılında Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde ekonomik tutar 2 trilyon yuanı buldu. Bu rakam, özerk bölgenin ilk kurulduğu zamana göre 832 kat arttı. Yoksul nüfus sayısı 1978 yılındaki 21 milyon seviyesinden bugünkü 2 milyon 670 bine düştü. Yoksulluk oranı yüzde 70'ten yüzde 5,7'ye geriledi.

Wang Yang, kutlama toplantısında yaptığı konuşmada, özerk bölgede edinilen görkemli başarıların Çin'e özgü sosyalizmin dev avantajlarını ve bölgesel etnik özerklik sisteminin büyük canlılığını yansıttığını kaydetti.

Guangxi'nin tarihi gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Wang Yang, bölgede reform ve dışa açılmanın kapsamlı bir şekilde derinleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor