Hızlı kentleşme milyonlarca insanın yaşamını değiştirdi

2018-12-10 17:07:29

Hızlı kentleşme milyonlarca insanın yaşamını değiştirdi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Çin'in 40 yıldır uyguladığı reform ve dışa açılma politikasıyla tarihin en kapsamlı kentleşme sürecinin yaşandığını ve bunun halkın yaşamına ciddi değişimler getirdiğini kaydetti.

Maimunah Mohd Sharif, Çin'in kentleşme hızına uygun şekilde ekonomik ve sosyal gelişmeyi yürüttüğünü ve elde edilen değişimin etkileyici olduğunu ifade etti.

2017 yılının sonunda Çin'in kent nüfusu, reform sürecinin başladığı 1978 yılının sonuna göre 640 milyon artarak 810 milyona ulaştı. Bunun yanı sıra 40 yıl içerisinde Çin'de kent sayısı 661'i buldu. Bu sayı 1978 yılına göre 468 arttı.

Hızlı kentleşme sürecinde büyük zorluklar ortaya çıkmasının da kaçınılmaz olduğunu dile getiren Maimunah Mohd Sharif, altyapı tesisleri, çevre ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için Çin hükümetinin bir dizi tedbir aldığını belirtti.

Maimunah Mohd Sharif, daha iyi bir yaşam ortamı yaratmak için Çin dahil olmak üzere birçok ülkeye yardım edeceklerini söyledi.

Sharif ayrıca, Çin hükümetinin insan merkezli yeni tip kentleşme projesi yürüttüğünü hatırlatarak, Çin kentlerinin yaşam için daha elverişli ve sürdürülebilir olacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor