Xi'den ülke koşullarına uygun insan hakları gelişimi vurgusu

2018-12-10 15:55:21 CRI

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin yayınlanmasının 70. yıldönümü dolayısıyla Beijing'de bir toplantı düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıya bir kutlama mesajı gönderdi.


Xi mesajında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin insanlık uygarlığının gelişme sürecinde son derece büyük önem taşıyan bir döküman olarak, dünyada insan haklarının gelişiminde derin etkiler yarattığını belirtti.


Xi, Çin halkının dünya halklarıyla birlikte, barış, kalkınma, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlüğe dayalı ortak değerler doğrultusunda insanların onurunu ve haklarını savunmaya, daha adil, rasyonel ve kapsayıcı küresel insan hakları yönetişimi oluşturulmasını hızlandırmaya ve daha güzel yarınlar yaratmaya hazır olduğunu kaydetti.


İnsanların mutluluk içinde yaşamasının en temel insan haklarından biri olduğuna dikkat çeken Xi, ÇKP'nin, kurulduğu günden itibaren, halka mutluluk verilmesini ve insanlığın kalkındırılmasını en önemli hedef olarak gördüğünü ifade etti.


Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 yılda ve özellikle reform ve dışa açılma uygulamalarının hayata geçirildiği 40 yıl boyunca, Çin ulusunun ayağa kalkmaktan, zenginleşmeye ve güçlenmeye doğru yüce atılımlar gerçekleştirdiğine işaret eden Xi, Çin'in kalkınmasının, milyonlarca Çinli'nin yaşamlarının gün geçtikçe daha da iyileşmesini amaçladığının altını çizdi. 


Xi, Çin'in insan haklarının evrenselliğini mevcut durumlarla birleştirerek, ülkenin koşullarına uygun bir insan hakları gelişimi yolu ve merkezinde halkın bulunduğu bir insan hakları konsepti izlediğini kaydetti.


Çin'in, yaşama ve kalkınma haklarını başlıca insan hakları olarak gördüğüne dikkat çeken Xi, halkın ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel haklarını koordineli bir şekilde ilerleterek, sosyal adaleti koruduğunu vurguladı.


Xi, Çin'de insan hakları alanında faaliyet yürüten araştırmacıların çağın eğilimlerine uygun inovatif çalışmalarda bulunmasını temenni ettiğini ifade etti.


Toplantıya, Çin'de insan hakları alanında faaliyet yürüten yaklaşık 150 yetkili ve uzman katıldı.
  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor