Xi Jinping, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı'yla görüştü

2018-12-07 19:14:03

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing'de Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho'yu kabul etti.

Xi Jinping, görüşmede Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Çin'i bu yıl üç kez ziyaret ettiğini hatırlatarak, Çin-Kuzey Kore işbirliğinin pekiştirilmesi yönündeki uzlaşıların etkin şekilde hayata geçirildiğini söyledi.

Gelecek yılın, Çin ile Kuzey Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70'inci yıldönümü olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, bu vesileyle ikili ilişkilerin uzun vadeli, istikrarlı ve sağlıklı gelişmesi için ortak adımlar atılması çağrısında bulundu.

Xi Jinping, görüşmede Kore Yarımadası'ndaki son durumu da değerlendirdi. Bu yılın başından beri Kore Yarımadası'nda olumlu gelişmeler yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, Kore Yarımadası nükleer sorununda yeniden siyasi yollardan çözüm sürecine dönüldüğünü belirtti. Xi Jinping, Pyongyang ile Washington'un aynı yönde adımlar atarak, barış görüşmelerinde olumlu gelişmeler elde edilmesini sağlamalarını umduklarını dile getirdi.

Xi Jinping, Çin'in eskiden olduğu gibi, bundan sonra da Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve uzlaşıların ilerletilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, görüşmede diplomatik ilişkilerin 70'inci yılı kapsamındaki etkinliklerin başarıyla düzenlenmesi konusunda Çin ile birlikte çalışmayı arzuladıklarını söyledi.

Ri, Çin ile olan geleneksel dostluklarını sağlamlaştıracaklarını ve ikili ilişkileri güçlendireceklerini ifade etti.

Kuzey Koreli bakan, görüşmede ülkesinin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması yönünde çalışmaya devam edeceğini, bölgede barış ve istikrarın korunması için Çin ile yakın temaslarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor