Çin'den Afganistan'da barışa destek çağrısı

2018-12-07 17:26:31

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası topluma Afganistan'da barış müzakerelerini ilerletmeye yönelik çabaları destekleme çağrısı yaptı.

BM 73. Genel Kurulu'nun dünkü toplantısında Afganistan sorunu ele alındı. Toplantıda açıklamada bulunan Çinli temsilci Wu Haitao, uluslararası toplumu Afgan halkının yöneteceği ve toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkacağı bir uzlaşma sürecini desteklemeye çağırdı. Wu Haitao, tarafların Taliban'ın müzakere masasına bir an önce dönmesi ve Afganistan'ın barış sürecinde sürekli olarak ilerleme kaydedilmesi için gayet göstermesi gerektiğini ifade etti.

Afganistan'ın güvenlik durumunun endişe verici olduğunu söyleyen Çinli temsilci, ülkede insan haklarının korunmasının da sınamalarla karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak, diğer yandan da hükümetin toplumsal ve ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba gösterdiğini kaydetti.

İlgili tarafları siyasi diyalogda ısrar ederek barışçı uzlaşma sürecini hızlandırmaya çağıran Wu, Afganistan'da güvenlik ortamını iyileştirerek barış ve istikrarı korumanın önemine işaret etti. Ülkenin kendi kaynaklarını ve gücünü kullanarak kalkınması ve Afgan halkının yaşam koşullarının düzeltilmesi gerektiğine işaret eden Wu, uluslararası topluma gerekli maddi yardımı sağlama çağrısında bulundu.

Eski bir dost ve komşu olarak Çin'in her zaman Afganistan'ın siyasi sürecini ve kalkınmasını desteklediğini vurgulayan Wu Haitao, farklı ülkelerin istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde bölgesel ekonomik işbirliği ve bağlanırlığı güçlendirerek Afganistan'ın bölgesel kalkınma ile kaynaşmasına yardım etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor