Çin-ABD Yargı ve İnsan Hakları Semineri

2018-12-07 10:44:54

Çin İnsan Hakları Geliştirme Fonu ve ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi'nin ortaklaşa düzenlediği 8. Çin-ABD Yargı ve İnsan Hakları Semineri 3-5 Aralık günlerinde Beijing'de düzenlendi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Tanıtım Dairesi Başkan Yardımcısı Jiang Jianguo, seminerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, reform ve dışa açılmanın başlangıcından ve özellikle ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden itibaren Çin'e özgü insan haklarını geliştirme yolu izlendiğini, Çin halkının çeşitli temel hak ve özgürlüklerinin korunduğunu ifade etti.

Çin ve ABD liderlerinin birkaç gün önce başarıyla görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Jiang Jianguo, iki ülkenin insan hakları alanındaki diyalogunun Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı gelişmesinde özel rol oynamasını ümit ettiklerine işaret etti.

Çin İnsan Hakları Geliştirme Fonu Başkanı Huang Mengfu, yaptığı konuşmada, 2009 yılında seminerin kurulmasından bu yana iki ülkenin hükümet dışı örgütleri arasında kurumsallaşmış insan hakları teması için önemli bir platform haline geldiğini ve tarafların birbirini doğru şekilde algılamasını sağladığını kaydetti. Huang Mengfu ayrıca, iki tarafın eşitlik ve karşılıklı saygı ilkesi temelinde halklar arasında anlayışı artırmaları gerektiğini söyledi.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Başkanı Stephen Orlins, Çin ve ABD'nin diplomatik ilişkilerinin 40. yıldönümünü kutlayacağını ve iki ülke ilişkilerinin özel bir dönemde bulunduğunu hatırlattı. Stephen Orlins, iki tarafın ilişkilerin geleceğine güvenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Çin ve ABD'den 50'den fazla uzman seminere katıldı. Uzmanlar hükümet denetimi ve şeffaflık, göç ve terörle mücadele gibi konuları ele aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor