Çin ve ABD'nin ticaret delegeleri Washington'da buluştu

2018-12-06 21:20:30

Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi ve ABD Ticaret Odası tarafından ortaklaşa organize edilen 11'inci Çin-ABD Sanayi ve Ticaret Liderleri ile Eski Üst Düzey Yetkilileri Diyalogu 4 Aralık gününde Washington'da yapıldı.

Başta Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi Başkanı Zeng Peiyan ve ABD Ticaret Odası Başkanı Thomas J. Donohue olmak üzere iki ülkenin sanayi ve ticaret çevrelerinden 30 temsilci, uzman ve eski üst düzey yetkili toplantıya katıldı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Arjantin görüşmesinin ardından Çin'in eski üst düzey yetkilileri ve iş çevresinden temsilcilerin oluşturduğu bir heyet ilk kez ABD'yi ziyaret etti. Diyalog toplantısında, iki liderin Arjantin görüşmesinin gelecek dönemde Çin-ABD ilişkilerine yön verdiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Sağlıklı ve istikrarlı Çin-ABD ilişkilerinin hem iki ülkenin hem de dünyanın temel menfaatlerine uyduğu belirtilen toplantıda, ikili ilişkilerin bir an önce doğru yörüngeye oturtulmasının iki ülkenin halklarının ortak beklentisi olduğu açıklandı.

Ayrıca, işbirliğinin Çin ve ABD ilişkilerinde her zaman tek doğru seçenek olduğu vurgulanan toplantıda, uzun vadeli bakış açısıyla temasların güçlendirilip anlaşmazlıkların çözülmesi gerektiği bildirildi.

İki taraf, ikili ilişkilerde, özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerde yaşanan önemli sorunlar üzerine açık bir tutumla fikir alışverişinde bulunarak yapıcı politikalar ve öneriler ortaya koydu.

Çinli temsilciler, bu yılın ülkelerinde uygulanan reform ve dışa açılmanın 40. yılı olduğu gibi Çin ile ABD arasında imzalanan ortak bildirinin 40. yılını teşkil ettiğine dikkat çekti. 40 yıl içinde Çin'in reform ve dışa açılma girişiminde dünyanın dikkatini çeken başarılar elde edilerken Çin-ABD ilişkilerinde de büyük gelişmeler sağlandığını belirten Çinli heyet, ikili ilişkilerin eş güdüm, işbirliği ve istikrar temelinde ilerletilmesi gerektiğini ifade etti.

Gerçeklerin, Çin-ABD işbirliğinde kazanımların zıtlaşmadan daha büyük olduğunu ve ticaret savaşının galibi bulunmadığını kanıtladığını vurgulayan Çin tarafı, ticaret savaşının sorunları çözmediği gibi iki ülkenin halklarının, hatta dünya halklarının mutluluğuna da zarar vereceğini kaydetti.

Çinli temsilciler, iki tarafın ekonomi ve ticaret heyetlerinin, iki ülkenin liderleri arasında varılan anlaşmaları bir an önce hayata geçirerek karşılıklı yarar ve ortak kazanç getirecek sözleşmeleri imzalamasını beklediklerini dile getirdi.

Çin-ABD liderleri arasında Buenos Aires'te yapılan görüşmeyi olumlu değerlendiren ABD'li temsilciler, ikili ilişkilerin kötüleşerek onarılmaz hale getirilmesinden kaçınılması çağrısında bulundu. ABD'li heyet, ticari çatışmaların tırmanmasının önlenmesi ve gerginliğe yol açan unsurların etkili önlemlerle kaldırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Ayrıca iki ülkenin, ortak çıkarların geniş olduğu işbirliği alanlarını bularak piyasalarını karşı tarafa daha çok açması gerektiği kaydedildi.


Toplantıdan sonra iki taraf arasında varılan mutabakat üzerine ortak açıklama yayınlandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor